Jak si začít zařizovat Nin z České republiky
Článků o tom, jak si během pobytu v Anglii nebo krátce po dojezdu zařídit NIN neboli National Insurance Number, je internet plný. Obvykle to bývá celkem jednoduché vyřídit, jen se pak pár týdnů čeká, než vám ho pošlou. Doporučuji třeba tohle video. Zařídit ale NIN už z České Republiky, tedy ve chvíli, kdy ještě v UK nežijete a čeká na vás dejme tomu horká pracovní nabídka, pro kterou ho musíte mít, to je kumšt a taky trochu peklo, jak jsme se s mou drahou polovičkou nedávno přesvědčili.
Jelikož jsem to sama musela před pár dny řešit a počet rad k tomuto tématu na internetu se blížil nule, pokusím se sepsat svůj vlastní čerstvě ozkoušený návod na to, jak ten systém trochu očůrat a věci urychlit.
Snad to pomůže zoufalcům mého typu, kteří si NIN nezařídili včas během své první návštěvy UK (povídejte mi něco o Bychovi…), teď se to snaží napravit a nemají čas to dělat běžnou cestou.
Nedá se svítit, NIN je nejlepší si zařídit jako jednu z prvních věcí, když dorazíte do Anglie, i když zatím jedete jen au-paiřit. Budete ho potřebovat v budoucnu kvůli práci, budete ho dost možná potřebovat pro založení účtu u zdejší banky (záleží na bance) (a ten účet budete taky potřebovat k mnoha zásadním úředním věcem, takže neotálejte), bude se vám prostě hodit a může přijít moment, kdy ho budete potřebovat vážně akutně a budete mít problém, jelikož jeho vyřízení trvá několik týdnů.
Běžně to funguje tak, že si z jakéhokoli anglického čísla zavoláte na anglickou linku Job Centre Plus (snadno vygooglíte), začnete s tím, že se představíte a řeknete, že si chcete zažádat o NIN. Následuje krátký hovor s telefonistou, který vám položí několik přesně stanovených otázek:
- Žijete v současné chvíli v Anglii?
- Kdy jste přijel do Anglie?
- Proč žádáte o NIN?
- Jaká je vaše adresa a kontaktní telefonní číslo?
- Je nějaké datum, kdy nemůžete přijít na pohovor pro NIN?
Za běžných okolností není problém přijet do Anglie, zavolat, nastoupit do nové práce, zaměstnavateli říct, že si NIN zařizujete, a pak prostě pracovat, dokud si vás nepozvou na ten pohovor pro NIN, což může být cca za týden, ale i dřív. Pak pracujete dál, dokud vám poštou nepřijde vaše nové číslo, což může trvat několik týdnů, ale jak říkám, za běžných okolností zaměstnavateli nevadí, že to číslo ještě fakticky nemáte, a není ani moc důvod, proč by mu to mělo vadit – nijak ho to neomezuje a výplatu vám může dávat normálně (používá se tak zvané dočasné NIN).
Jenže čím dál tím častěji slýchám, že si potenciální zaměstnavatel prostě postavil hlavičku a nepřijme vás, dokud to číslo nebudete mít vyřízené, což může znamenat, že několik dalších týdnů budete bez práce. Pokud se právě nacházíte v České Republice (nebo prostě jinde než v UK), a čeká na vás nabídka práce, pro kterou po vás NIN chtějí, zkomplikuje se to ještě tím, že po vaší negativní odpovědi na první otázku telefonátu se s vámi pracovník okamžitě přestane bavit. Sjednat si číslo (respektive rozjet mašinerii úředního šimla, která k jeho získání povede), totiž jednoduše není možné, pokud nejste v UK (stejně tak není možné to řešit po mailu, musí se volat). Přes to vlak nejede.
Ledaže…
- Musíte samozřejmě zalhat. Ano, žiju v Anglii, jsem tam právě teď.
- Přijel jsem xxx – to je jedno. Včera, před měsícem, před dvěma lety. Jen mějte pro všechny případy vymyšlenou historku, co že v té Anglii momentálně děláte. Regulérní odpověď je přitom stejně tak dovolená jako au-paiření nebo to, že jste přijeli hledat práci.
- Má anglická adresa je yyy – tady může nastat problém, pokud žádnou nemáte. Někdy úředníkům stačí doložit zvací dopis, který vám zašlou na vámi zadanou UK adresu (a je tedy možno použít adresu kamaráda, který se v UK nachází, a kde si ten zvací dopis včas vyzvednete), někdy po vás ale budou chtít, abyste doložili, že na této adrese skutečně bydlíte. To se obvykle dokládá výpisem z vašeho anglického účtu, který vám přišel na tuto adresu, nájemní smlouvou nebo účtem za plyn (další možnosti rovněž snadno dogooglíte pod pojmem proof of address, každopádně to ale musí být něco oficiálního. Osobní dopis nebo vyúčtování za něco, co jste si koupili na e-bay, nestačí.) Pokud tedy nemáte anglickou adresu nebo účet, je dobré se domluvit s někým, kdo v UK žije, a požádat ho o pomoc. Napsat nájemní smlouvu, zařídit cash zaplacení třeba jeho plynu vaším jménem, cokoli, co vám může dokázat, že skutečně máte UK adresu. Nebo poprosit vaši bývalou host family, pokud jste v UK dělali au-pair.
Na tuto adresu vám přijde zvací dopis na pohovor, který následně musíte přinést, takže musíte být schopni si ho včas vyzvednout. A poblíž tohoto bydliště vám bude sjednán i pohovor. - Kontaktní číslo – rovněž musí být anglické. Je možné se domluvit s kamarádem z UK, že vás bude předstírat nebo nechá telefon zvonit, dá vám vědět, že vám volali, a vy jim pak zavoláte zpět z českého (z jakého čísla voláte, se jim nezobrazí, takže se nestresujte, že voláte z české pevné či mobilní linky ;)) třeba s tím, že jste zrovna nebyli u telefonu. To číslo potřebují hlavně proto, kdyby se na něco zapomnělo a oni potřebovali nějaké další info. Po mailu to bohužel řešit nejde.
- O NIN žádám kvůli práci. Tečka.
- Datum schůzky si vyjednejte podle toho, kdy víte, že můžete být nejrychleji v UK 😉 Může se stát, že vám budou nabízet až příliš blízká data, takže mějte zase po ruce historku, proč nemůžete dojít dřív (ale na to by se vás nikdo ptát neměl, to jen pro případ, že neumíte improvizovat – jako já :D).
Samozřejmě je možné, že máte všechno ošéfované. Máte aktuální proof of address, máte uk číslo, jen prostě v UK třeba už dva měsíce nežijete a tak úplně ještě nevíte, kdy se tam zvládnete dostat. I tak je třeba si pamatovat, že pro účely telefonátu tam žijete, jinak se nedostanete vůbec nikam a budete si muset znovu zavolat, až dorazíte. Někomu to může stačit. Ale pokud na to všechno hodně spěcháte, snad jste tu našli pár tipů, jak to urychlit, na co nezapomenout a co nepodcenit.
Držím vám palce 😉 (a sobě taky :D)
Vřelé díky beta-readerovi, panu M. 😉
Zajímá vás toho víc o životě v Anglii nebo vůbec o cestování? V Cestovním blogu najdete všechny mé zápisky z cest (v menu si můžete zvolit destinaci) a rubrika Tipy a Recenze obsahuje výběr všech obzvlášť užitečných článků nejen pro cestovatele 😉 Víc o mně a kontakty najdete tady.
Ahoj, máš s tímhle osobní zkušenost nebo jsou to vše jen nápady? Případně, myslíš, že je tedy možné zavolat cca týden před příletem do Anglie z ČR z českého čísla (určitě se jim nezobrazí?)?
Ahoj, tohle je čistě osobní zkušenost 🙂 Já myslím, že to určitě jde, my jsme to tak taky dělali a nevidím důvod, proč by se jim zobrazovalo nebo proč by je to mělo vůbec zajímat, ale potíž je v tom, že budou chtít nějaké kontaktní číslo, na které ti můžou volat zpátky, a to musí být anglické. Tedy jak píšu v článku – pokud žádné nemáš, je třeba se domluvit s někým, kdo ho má a kdo je schopný to kdyžtak za tebe zvednout a vymluvit se, že nejsi zrovna u telefonu nebo tak něco. Myslím, že není důvod, proč by ti měli volat, pozvánku ti pošlou poštou, ale holt to číslo chtějí.
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat. Adresu mám u kamaráda v Londýně, ale jsem u něj zatím jen na dovolené, takže adresa není moje…
Mohu v Jobcentru uvést jméno mého kamaráda k té adrese ?
Dobrý den, to netuším. Ten článek jsem psala před třemi lety a moje tehdejší informace byly takové, jak tam píšu – někdy to úředníkům může stačit – pošlou vám tam zvací dopis, se kterým přijdete na tu schůzku. Jenže někdy to taky stačit nemusí a budou chtít adresu, ke které můžete doložit proof of adress. Je třeba tam zavolat a zeptat se.