Nemám ve zvyku označovat se vyloženě za cestovatele, moje cesty obvykle spočívají spíš v každoročních přejezdech a následném cca roce stráveném v zahraničí na jednom místě, ale i tak mám za těch pár let nasbíráno pár zkušeností a vím, bez čeho se neobejdu nebo s čím je cestování mnohem pohodlnější a příjemnější.

Nebudu řešit takové věci jako kolik si máte vzít triček, že nesmíte zapomenout na cestovní doklady a pojištění, tohle je prostě jen seznam vychytávek navíc, díky nimž je to cestování pokaždé lehčí. Když si představím, že bych byla takhle vybavená někdy před deseti lety, když jsme třeba jeli se školou na trip po Irsku… To byly ale jiné časy. Dneska už to umím líp 🙂

Pomocníci při balení

  • vakuové pytle vs. rolování – internet je v tomhle rozdělen na dva tábory. Moje osobní zkušenost je, že při větším zavazadle nebo pokud mám různé nafouklejší kusy oblečení jako svetry, mikiny, čepice, hodně ponožek a prádla (zkrátka oblečení plné vzduchu), bez pytle nedám ránu. Pokud se ale balím jen na kratší letní dovolenou s malým zavazadlem a většinou tenkého lehkého oblečení, lepší je rolovat a těch pár ponožek využít na ucpání různých mezer, obalení elektroniky atd.. Mám-li přece jenom něco tlustšího, do příručního zavazadla je perfektní pytel rolovací, k němuž nepotřebujete vysavač.
  • malé lahvičky, dózičky a sáčky na zip – na jakékoli tekutiny či léky je to například do letadla nezbytnost, ale hodí se i pokud nelétáte. Do různých lahviček a kelímků si můžete odebrat své oblíbené krémy, mastičky, třeba i koňskou mast, a frčíte. Netřeba tahat celou pikslu. Může se hodit nabrat si i třeba trochu soli, cukru, jaru na nádobí – podle toho, kam jedete, samozřejmě. A při zpáteční cestě naopak oceníte, že si máte třeba do čeho nabrat trochu písku na památku.
  • tuhá kosmetika a drogerie – nedocenitelná dokonalá volba při cestování. Žádné tekutiny, žádné řešení objemu, žádné přelévání do lahviček. Zabere minimum místa a spousta výrobků je multifunkčních. Tuhé šampony kupuju léta od Lushe, plno dalších věcí jako tuhé kondicionéry nebo holící mýdla se dá koupit například na Fleru. Tady si můžete přečíst o spoustě mých oblíbených kousků, při cestování i mimo.

Na cestě oceníte

  • peněženka – roky jsem se tahala se svou obvyklou peněženkou, než mě trklo, že by to taky šlo jinak. Od té doby si často beru hotovost do něčeho menšího, veškeré zákaznické a platební karty mám naskenované v iPhonu a nazdar. Když si vzpomenu, jak jsem si vždycky před odjezdem do Anglie přendavala do peněženky všechny UK kartičky do supermarketů a podobně… teď mám v mobilu všechno a je jedno, kam jedu, vždycky s sebou mám to, co potřebuju, přehledně srovnané podle abecedy.
  • vlhčené ubrousky/antibakteriální gel – není to právě zero-waste, ale otřít si čelo či zátylek vlhčeným freshmakerem je občas ta nejlepší věc na světě, podobně jako umýt si ruce před jídlem aspoň antibakteriálem, když nemáš na dosah umyvadlo.
  • matující pudr, cestovní kartáč na vlasy, deodorant či parfém, suchý šampon – přejezdy a přelety bývají náročné na udržení si přijatelného vzhledu, a pokud jedete přes noc a moc se nevyspíte, je o to těžší si po ránu nepřipadat jako přejetá traktorem. Někomu to nevadí, já si radši přibaluju prostředky k tomu, jak se udělat zase „člověkem“ a cítit se svěží. Bez cestovního sucháče a pudru na čelo ani ránu.
    Můj cestovní kartáč má zrcátko a je to takové to malé kulaté cosi, co se vejde do kapsy. Deodorant používám krystalový, ale na cesty si obvykle beru klasický tuhý (který je mnohem lehčí než kus kamene), a k němu ještě kapku silnějšího parfému v takové té malé vzorkové lahvičce. Pocení je na cestách prostě normální, ať už máte stresy, někam běžíte, nemůžete najít svůj terminál nebo se taháte s kufrem do schodů. Změny teplot, tu je přetopeno a nemáte čas si sundat svetr, protože máte plné ruce, tu je zase zima a tělo se snaží zahřát. Vůně přitom dělá divy. Osvěžující alternativa je taky tělový sprej nebo růžová voda, ale pokud cestujete letadlem, nemusíte se tahat s vůní žádnou, protože – a to je můj oblíbený lifehack – se můžete zadarmo zlít těmi nejdražšími parfémy v nákupní zóně 😀
  • žvýkačky, tic tacy, bonbony… někomu vzlétání nic nedělá, mně z toho praští v uších a bývá mi na omdlení, takže bonbon je dobrý a chutný pomocník. Žvýkačku nebo tic tac krom toho oceníte po noci strávené v autobusu, když víte, že do zastávky na pumpě, kde si budete moci vyčistit zuby, je ještě daleko.
  • kartáček a pasta – protože ta žvýkačka je fakt jen pro lepší pocit, ale zuby vám nevyčistí. Nejlepší osvěžení po ránu je čistá pusa.
  • mp3, sluchátka, notebook, iphone a příslušné kabely, nabíječky a adaptéry na cizí zásuvky (rozhodně nejsem typický jablíčkář, ale beru to své pádýlko jako foťák, telefon, svítilnu, a zmenšený notebook pro přístup k netu, když se mi nechce nebo nemůžu zapínat notebook samotný. Dovede to tolik věcí, že se to, hlavně na cesty, vyplatí. A to nevyužívám ani zlomek jeho možností. Já se na cestě nikdy nevyspím, na to jsem moc nabuzená, takže základ je zásoba hudby, čtiva nebo čumiva – obvykle s panem M. koukáme na filmy a ono to pak uteče cobydup. Čtení nebo psaní bohužel obvykle nevyjde, dělá se mi z něj špatně.
  • nafukovací cestovní polštářek – další věc, na kterou „s oblibou“ zapomínám a pak můj krk dokonale trpí, tedy aspoň na delších cestách. Takže si ho pro jistotu zvýrazním, abych nezapomněla i příště 😀 S určitými mikinami, bundami či batohy se dá vystačit i bez polštářku, ale já sama nikdy nemám nic tak vhodného, aby to udrželo tvar a ten krk nebolel. Nafukovací polštářek navíc mnohem líp tlumí nárazy, pokud spíte například opření o okno autobusu.
  • špunty do uší – bez těch už prostě v autobuse nevydržím, o spaní v hostelu nemluvě.
  • klapky na oči –  rozhodně vylepšují mou schopnost usnout, obzvlášť přes den

Nezapomenout

  • léčiva – nějaký ten paralen, valetol, algifen nebo pytlíček horkého coldrexu se vejde vždycky a občas vám to může celkem zachránit život, zvlášť pokud trpíte jako já na silné migrény nebo velmi ochromující a bolestivé „dámské“ období. Jelikož mám rovněž tendence chytat angínu z každého zpocení se a následného ovanutí, vždycky s sebou vozím Stopangin,  který jako jediný na tyhle bolesti krku a na čepy vážně funguje. Kvalitní šumivé céčko se taky neztratí, samozřejmě záleží na délce cesty a na vašich osobních preferencích, ale při balení je vždycky dobré být tak trochu jako Hermiona a myslet na všechno, co se může stát a co vám může cestu znepříjemnit. Živočišné uhlí nebo imodium taky nebude od věci.
  • když ne cestovní šitíčko či KPZ, tak mějte aspoň jeden nebo dva zavírací špendlíky. Je neuvěřitelné, na jaké veškeré průšvihy se to dá aplikovat.
  • houba na mytí – jsem zmlsaná, ale bez napěněné houby si koupání neužiju a nemám hlavně pocit, že jsem tu špínu ze sebe vážně dostala, zvlášť pokud používám tuhé mýdlo, což na cestách vždycky. Ostatně ono to nic neváží.
  • cestovní ručník – nikdy nevím, hlavně když jedu třeba couchsurfovat, jestli dostanu nebo nedostanu ručník, a navíc ty moje milované červené vlasy bohužel barví, zvlášť čerstvě obarvené. Ono to sice jde bez problémů vyprat, ale já to nikomu vysvětlovat raději nebudu, tak mám svůj vlastní červený ručník 🙂 Ono se to hodí i na jiné situace, že, dámy 😉 😀 Je to ručník cestovní, kompaktní a rychleschnoucí, a v případě potřeby se dá použít na více způsobů – dečka, cestovní polštář, cokoli…
  • malá Nivea – na suché ruce jedině Niveu, a hlavně když strávím pár hodin na pláži máčením se ve slané vodě a hrabáním v písku, tak se jim nevyhnu. Vozím ale taky labello a něco lehčího na pleť. Při slunečnu postačí opalovák či poopalovák, v zimních obdobích prostě nějaký krém na pleť, nebo odličovací mléko – udělá dvojí práci, ostatně
  • pilník – malinkatý papírový stačí, ale musí být, nebo se zblázním. Už jsem si pilovala roztřepené nehty i o zeď nebo o chodník, ale není to ono 😀

A stravovací vychytávky?

V posledních dvou letech jsem objevila nespočet úžasných výživných věcí, co se dají baštit po cestě, takže doby, kdy jediné myslitelné jídlo na cestu byl řízek v chlebu, namazaný rohlík nebo tatranka, jsou tytam. Ne že bych těmito věcmi pohrdala 😀 Ale jsou i mnohem šikovnější možnosti.

  • Mana, ořechy, bobule, semínka, instantní kokosové mléko... – dá se to řešit fast foody či restauracemi, ale ne vždycky na to jsou peníze a ne vždycky to prostě chcete tak řešit. Podle mě jedna z nejlepších vychytávek, kterou jsem kdy měla možnost vyzkoušet, je právě Mana, jejíž sáček vydá za dobrou a dostatečnou (a veganskou) potravu na celý den (a můžete se přitom cítit třeba jako kosmonaut :)) a je tak skladná a jednoduchá na přípravu, že se dá perfektně využít i po cestě. Stačí vám jakákoli flaša (ideální je nějaká nalgenka, něco se širším otvorem) a voda a voilá. A letos mě asi nejvíc dostalo instantní kokosové mléko. Je to prášek, který dobře rozmícháte nebo rozmixujete ve vodě (ideálně teplé) a máte veganské mléko. Takže přibalte kvalitní kafe a cukr a jste vyřešení třeba i na túru, nebo si mléko ráno dáte do vloček, spolu s ořechy a čímkoli dalším, nebo si vezměte krupici a ždibec kakaa… no však si sami vymyslete, co se s tím ještě dá dělat 🙂
  • vůbec sušená dehydrovaná jídla, co udělají s trochou umu a koření velkou parádu – milovníci bramborové kaše se nemusí tahat s kily brambor, zkuste polentu, pokud ujíždíte na číně/curry/whatever, zkuste ho se sojovými nudličkami nebo kostkami, skvěle se dá pracovat s kuskusem, ale třeba i sušené ovoce nebo jerky dají člověku dost muziky za málo peněz. Myslím, že hlavně když jedete tábořit, se tyhle věci hodí – ešus, voda a trocha kreativity zmůžou hodně, nemusíte do sebe pořád cpát jen konzervy a Dobré hostince. Na výrobu palačinek a spousty dalších věcí nepotřebujete tahat vajíčka, stačí trocha lněného semínka a vody, můžete přidat i chia semínka a vajec není vůbec potřeba. A jestli máte chuť si ugrilovat dobrý burger nebo si vyrobit párek v rohlíku, zkuste třeba Quorn. Je zdravější než maso, ale hlavně na cestování lehčí a mnohem dýl vydrží i bez lednice. A třeba takový tuhý kokosový tuk místo másla nebo tekutého oleje, taky terno.

Pokud vás napadá něco dalšího, bez čeho byste nemohli cestovat, nebo co se vám silně osvědčilo na nějakém delším tripu, směle přidávejte další tipy 🙂 Určitě se tu časem najde někdo, komu se budou hodit.