Co se vlastně všechno dělo a děje
Milé děti,
nemůžu uvěřit, že už je to víc jak dva týdny, co jsem se tu vyzpovídávala deníkově. Za těch sedmnáct dní se toho stalo neskutečně moc, a kdyby se mi chtělo o každé té akci a myšlence napsat samostatný článek, mám co dělat do října. Naštěstí se mi nechce.
S Victorií to dopadlo tak, že jsme tam v pátek šli a vyřešili to dokonale britsky. Chladně jsme se na sebe usmívali, suše se zdravili, bez skutečného zájmu se ptali, jak se má, a odpovídali na její stejný dotaz vůči nám, mysleli jsme si svoje a věděli jsme, že už to máme beztak za pár. Dopředu jsme si totiž promysleli všechny možné situace a došli jsme k závěru, že nemá tak docela smysl se v tuhle chvíli hádat a posílat ji do řiti, jelikož za nějaké dva měsíce máme beztak jet domů, a jelikož by to finančně byla ztráta poměrně citelná, ať už bychom vypustili celý pátek, nebo jen ty dvě hodinky, kdy uklízíme její dům.
Bohužel hned další týden nato přišla další perla – vůbec nebyla doma a neobtěžovala se zanechat ani peníze, ani vzkaz nebo poslat sms, takže jsme jí opět museli psát, co se děje, a odjet bez peněz. Po pár hodinách nám odepsala, že se omlouvá, ale nestihla ty peníze zařídit, než odjela na dovolenou, že toho nějak bylo moc nebo co. Upřímně řečeno teď mám plno jiných věcí, jimiž se zabývat, takže nemůžu slíbit, že si příště dám tu práci jí konečně něco říct (tedy jako že do očí, po zprávách jsme jí toho už řekli docela dost), a hlavně je tu pořád to rozhodnutí viz výše, ale ztratila jsem k ní veškeré sympatie a jak jsme ji na začátku měli rádi, teď nám ohromně leze krkem a snad by se dalo i říct, že jí jako osobou dost pohrdáme. Takové zacházení je prostě nepřípustné, je to od ní podlé, hnusné a sprosté, a kdyby nám nešlo o pozitivní reference… jen mě rozčiluje, že to je skoro vždycky něco. Poslat někoho, kdo se vám takhle vysmívá, do prdele, je očistný proces, a já bych mnohem radši udělala to, než zatínat zuby, uklidňovat se, obhajovat si dospělejší chování a pak se z toho vyventilovat kupováním pěkných bílých šatiček. Ale nenaděláš nic, holt se nám to posílání do prdele nehodí do krámu.
Začátkem června Ashleigh odletěla do Itálie a nám tak nastaly zase normální časy. Nechala nám sice v domě nehorázný bordel a všude stály krabice ze stěhování, ale s tím jsme si během pár dní docela poradili (jen doufám, že pak nebude mít řeči, že jsme všechno nevypakovali – netušili jsme ovšem, kam, jelikož spoustu věcí má teď dvakrát a víckrát a místa ve skříních zase tolik není) a hezky jsme si dům zařídili, aby dával víc smyslu pro nás, normální lidi – tedy hlavně v kuchyni okolo vaření a tak.
Po těch pár dnech nám pak na Thakeham na návštěvu přiletěly maminky.
Nějak mi to ani nedocházelo, asi proto, že jsme byli v domě fakt sami a ten tam byl ten stres z Ashleighiny přítomnosti. Všechno fungovalo perfektně tak, jak jsme si to plánovali, nikdo nás nezaskakoval nepříjemnými požadavky, omezujícími naši svobodu, nikdo po nás zničehonic nechtěl x hodin práce navíc, bylo to prostě fajn, a do toho krásné letní počasí. Jen jsme museli zároveň dost pracovat a maminky zapřahovat, měli jsme totiž dost věcí k stihnutí, než nadejde druhá část akce, která byla v té době pořád ještě překvapením (věděly to jen ony), a sice že s nimi poletíme na týden do Čech.
Za ten rok a čtvrt v Anglii jsme objevili spoustu míst, kam se jít podívat, ale všechno se stihnout nedalo, tak jsme si museli trochu vybírat a hodně se řídit podle počasí.
Samozřejmě jsme nemohli opomenout Londýn, Brighton a Seven Sisters. Taky jsme jim ukázali nedaleký Chanctonbury Ring s vyhlídkou a vzali je do klasické zdejší restaurace na oběd, pan M. jim celý týden vyvařoval lahůdky, takže jely domů s páskem značně povoleným, a v neposlední řadě jsme také objevili napůl písčitou pláž jen asi půl hodinky cesty autem od nás, takže jsme jeli i tam, a všude se fotilo a obdivovalo a maminky si užívaly, že jsou poprvé v životě v Anglii, že poprvé letěly letadlem (alespoň v posledních 40ti letech), že jsou s námi, že si mohou čvachtat nohy v moři a že mají dovolenou (tedy pokud jsme je zrovna nezapřahávali do zalévání zahrady, luxování, uklízení a smýčení pavučin :D).
Před odjezdem bylo taky zapotřebí vyklidit Ashleighinu kůlnu a naplnit přistavěný kontejner vším bordelem, co tam najdeme. Sice jsme to nechali na poslední chvíli, ale díky dobré organizaci se to zvládlo. Moc to tam nevypadá jako by tam přibylo místa, jelikož uprostřed neustále zaclání asi deset nikým nepoužívaných kol, ale to už je problém někoho jiného.
Na let jsem se neskutečně těšila. Představa, jak na letišti překvapím tátu, mě nabíjela, a vypadnout na týden z procesu, i když je to tak krátká doba, bylo taky silně zapotřebí. Jen ať se tam ta pinda chvilku pachtí sama, tedy alespoň od soboty, kdy se vrací z Itálie. O zvířata a zahradu se do té doby stará Cy, a pak do příští středy je to na Nigelovi. Jen ať si užije.
Táta byl samozřejmě maximálně překvapený a povedlo se to celkem podle plánu, jen s panem M. jsme se pak loučili nepříjemně ve spěchu, což jsem úplně neplánovala, ale však co, uvidíme se za pár dní.
Do té doby si tu vyřizuju, co je potřeba, nemám sice pocit, že by to měla být nějaká dovolená nebo co (tu si představuji o dost jinak), a ve skutečnosti mě dost vytáčelo, když nám v Anglii neustále někdo přál, ať si ji hezky užijeme, ale je to poměrně fajn. Až tedy na toho zubaře včera.
Ten probíhal sice bez problémů (aby ne, za ty prachy), ale když jsem se ho poté, co mi zalátal tu obří díru, zeptala, jestli mám po odeznění anestezie očekávat nějakou bolest, řekl mi, že ne. A pěkně kecal! Už včera na dýchánku s partou mě to chytlo jako blázen, nejdřív jsem se to snažila zachlastat, a pak jsem podlehla svodům nabízeného ibalginu, protože to prostě nešlo. A co je horší, je ráno druhého dne a bolí to furt. A to tam mám jít dneska znovu, na zubní hygienu. Tak teď přemýšlím, jestli tam nemám radši zavolat, ale ta by snad bolet neměla a když tam půjdu, alespoň se můžu toho zubaře zeptat, co a jak a kdy to přejde.
Dýchánek byl parádní. Sice se mi to nepodařilo uspořádat jako párty s překvapením (já je znám, to by nikdo nepřišel), ale přišlo dost lidí a byla sranda. Nejdřív jsme si samozřejmě normálně povídali (a dozvěděla jsem se zase jednou dávku nezbytných interních i externích drbů :D), pak stačila trocha alkoholu a jedno balení fakt totálně nefungujících plastových bumerangů a rozjelo se to jako za starých časů. Tahle banda mi fakt chybí a vždycky, když se sem vrátím, vím, že to mělo smysl a že jedna věc mě tu vždycky čeká, a to jsou oni. Blázni, vtipálci a unikáti s druhem humoru, co mi vyloženě chybí, a hlášek, které nikdo jiný nepochytí, i když se je pokoušíte vysvětlit. To kouzlo okamžiku a externistovi neviditelných spojitostí se nedá předat a nikde jinde to nenajdete, jen v té „vaší“ partě. Taková škoda, že i letos prošvihu vodu s nimi!
Po dýchánku jsem se rozjela posledním metrem domů a celou dobu, stejně jako předtím během dne, jsem přemýšlela, jak mi to všechno přijde na jednu stranu normální a všední. Zaprášená šedá Praha. Smrad, smog, prach, pachy moči po všech koutech a zdech, oprýskané zašedlé omítky, sprejerské klikyháky či billboardy, kam se podíváš, nevrlí lidé, tupci, co neumí mačkat tlačítka v mhd a blbě na ty dveře čumí, ceny, které si musím přepočítávat na libry, abych se nevztekala, jak je tu všechno drahé. Nepochopím, jak tu mohou lidi vyžít, vzhledem k platům. Celková atmosféra odpovídá počasí – vedro, dusno, smradlavo a těžko. Než dojdu do krámu nebo do metra, třikrát mě zastaví vlezlouši s dotazníky či peticemi, už mám chuť je všechny posílat někam, a pak zase ti mačkači v metru, a už jsem zpátky na českém mindsetu, už mě zase celý svět sere a mám chuť nadávat. A tak si vzpomenu na ty pěkné anglické plůtky a zídky, na všechnu tu zeleň, na čistý vzduch a bečení ovcí, na to, jak tam není nikam spěch, na momenty, kdy si během zalévání udělám přestávčičku na mazlení se s Minnie, která za mnou zrovna přišla, a vím, že není, kam se hnát. Na výdělek za cleaningy, o němž se tu může všem nechat zdát. Na to, jak jsem ve zdejších poměrech bohatá, a jak se mám, protože v UK ty peníze nepotřebuju a tady vlastně taky ne. Šetřím na budoucnost, kterou ještě neznám, mluvím o Novém Zélandu, Skotsku a o Aljašce, mluvím o Kanárech či Řecku, sdílím s přáteli své sny o Maledivách a své vize o nomádění s kýmkoli, kdo to vidí podobně a pokyvuje, a všechno se to zdá být reálné. Najednou mi nikdo neříká „a ty si jako nechceš najít nějakou normální práci?“ nebo „a kdy se konečně vrátíš?“, všichni chápou, že vracení se pro mě minimálně pro příštích pár let nebude akt konečný, že mám zrovna takové trajdavější životní období a že neplánuju život tak, jako to dělají oni. Že tituly před a za jménem mi naprosto nic neříkají, že nemám pocit, že by mi to mělo být k něčemu dobré, že svět momentálně beru jako otevřený obchoďák a ráda bych nakoukla do všech možných obchodů, místo abych jen pořád seděla v mekáči, kde jsem začínala, a dumala, co je asi tam venku.
Nevím, co bude, a kam se poděju, nevím ani kdy, mé plány jsou jen krátkodobé, a i když na jednu stranu trpím trochu strachem, jestli to všechno nedělám špatně, každý další návrat sem mě utvrdí v tom, že jinak by to nešlo a že tuhle nenaplánovanou, čistě na náhodě stojící životní cestu prostě musím podniknout a vidět, co z toho za pár let vzejde. Možná si jednou budu za něco nadávat, možná mě budou mrzet ztracené kontakty, ale nikdy nebudu litovat, že jsem zůstala sedět na prdeli a promrhala život sněním o něčem, co se nikdy neodvážím dělat. Ať jsem sebevětší patla, vždycky na sebe budu moct být aspoň trochu hrdá za to, že jsem se „odvážila“, ačkoli uvnitř si pořád budu říkat, že to ani tak nebyla moje zásluha, vždyť k tomu všemu mě de facto dohnalo jen čiré zoufalství, ne? Všechno tu muselo dopadnout stokrát špatně, aby mi bylo konečně jasné, že cokoli udělám v budoucnu, musí to být v jiné zemi, nezatížené depresivní politickou situací a zabejčenou konzervativní mentalitou věčných stížnostníků a hemzálistů, co nikdy nic neudělají proto, aby se fakt měli líp.
Jak moc mě to změní? Co všechno ještě uvidím? Jak to zařídit, abych byla v budoucnu doma častěji, ale zároveň třeba nemusela přespávat u našich, kde je tak snadné zapadnout do staré rutiny sezení na prdeli a nihilismu? Kde si někdy udělám skutečný vlastní domov a jak bude vypadat? Čeká mě život v malém karavanovém domku nebo lesní pevnosti na dřevěných pilířích nebo budu vždycky jen bydlet u někoho jiného, kde si to nemůžu zařídit po svém? Touha mít domov, něco skutečně vlastního, je čím dál tím silnější, ale zároveň jsem asi ještě nenašla to pravé místo a měla bych cestovat mnohem víc, abych ho objevila, ač je mi to vlastně proti srsti. Nemůžu se pořád rozhodnout, jestli cestování miluju nebo nesnáším, je to jako bych byla na obou stranách. Sním asi o kompromisu, chci mít své vlastní útočiště, odkud budu moct kdykoli kamkoli vyjet a nedělat si s ničím starosti, a kam se budu moct kdykoli vrátit, aniž bych to komukoli musela oznamovat.
Chci být prostě svobodná a chci být všude. Moct si dělat, co chci. A dokud nenajdu způsob, jak to všechno mít, nebudu mít klid.
Ten tvůj popis Prahy, to mi mluví z duše. Přijíždim vždycky holandsky naladěnej a hned v busu z letiště se naseru, jednak mi nevim proč děsně vadí, jak tam nejdou všichni melou česky a kolikrát fakt hovadiny, pak se projíždí na Letnou kolem těch dvou ruin se sprejerskejma tagama přímo u cesty, teď vidíš ty překvapený pohledy všech cizinců v tom busu, jak si říkají „Tvl wtf?“… metro plný smraďochů, všude nachcáno, přestupoval jsem posledně na Hlaváku a jen za tu cestu na metro se na mě nalepily 3 socky, jedna vybírala prachy na nevidomý děti (jasně, to víš, že jo), dalšímu klasicky ujel vlak, třetí si ani nic nevymejšlel a rovnou chtěl prachy… pak cesta busem, teď to sebou mávalo sem tam, řidič brzdil jak prdlej, vedro, lidi se snad nemejou a zuby si taky nečistěj, obchody neskutečně špinavý, zelenina v supráči k pláči… chjo. Vždycky mi tak lezli na nervy lidi, co se vrátěj z ciziny a ohrnujou nos nad Čechama, ale ono se fakt nedá nic jinýho dělat. Už se nedivim, že jsou v ČR všichni nasraný a nenávistný, než jsem dorazil ke kamarádce, kde jsem přespával, byl jsem taky. Jak jsem Prahu miloval, tak teď jsem fakt rád, když tam nemusim, leze mi na nervy, když už jsem si okoštoval, jaký to umí bejt někde jinde…
Tvoje představa života se mi líbí 🙂 Snad to takhle budeš moc dělat co nejdýl, jak jen to půjde 🙂
*najednou všichni mluví..
Taky mi to vždycky připadá, že tu lidi řešej hrozný sračky 😀 Ale když si přeberu, co řešej v UK, tak to nebude jiný, jen v tý AJ to tak debilně nevyzní – což ostatně platí i o hudebních textech. Co je v AJ, může bejt i totální hovadina a stejně to zní cool. Ale je fakt, že v UK neni úplně běžný v metru poslouchat něčí stížnosti, tam se lidi prostě bavěj úplně jinak, pozitivně nebo nezabarveně, small talk, tlachání, smích, úplně suchý vtipy, který tě ale stejně rozesmějou… těžko to vysvětlit 😀
Já lezu sama sobě na nervy, když někomu řikám věci jako „V Anglii je to…“, „V Anglii je normální, že…“, „To v Anglii máme…“ 😀 Ale nemůžu si pomoct, tenhle stát fakt doprdele nedává smysl a všechno je tu špatně, a přesně, jak jsem se na vlastní kůži přesvědčila, že to jde jinak, tak to všechno vidim stokrát jasněji a čím dál tím víc z toho žasnu, jak je to strašně zbytečný.
A celkově tu mentalitu taky moc nezvládám. Znám tu samozřejmě spoustu pozitivních lidí, ale mám takovej pocit, že je to spíš otázka času nebo jsou vyloženě odevzdaní flegmatici, co se usmívají, mávají nad tím rukou a dělají si z toho srandu. Ale když si uvědomíš, že každý z nich s tím systémem denně bojuje a každého z nich denně ojebává, je to k pláči a strašně si přeješ je všechny vytrhnout z jejich životů a odvézt je do zahraničí, aby ochutnali změnu a viděli, že jsou i jiné cesty. Obzvlášť mě to ničí u lidí, co dodělávají tituly jen proto, „abych měl toho debilního inga, kterej mi pak stejně bude k ničemu, haha“. Tak what’s the fucking point? 😀
Mně ta čeština zní asi divně proto, že holandštině nerozumim, takže veškerý rozhovory kolem mě jsou jen chrochtání v pozadí, nějakej šum, kterej mě nevytrhává z přemýšlení… a mam dojem, že se mi to tak dost líbí. Pak vlezeš na letišti do busu a naproti tobě sedí dvě ženský a „Hele příště musíme radši do Olomouce, tam to známe, hehehe!“ „No prosim tě, my máme v práci jednu ženskou…“
o.O
Souhlasim s tim, že v angličtině zní vše líp, i blbý „oooh yeaah baaaby“ zní prostě dobře, na rozdíl od „šůba důba dub“ nebo dokola „Ať je jak vííítrrrr!“… český rádio opravdu nedávám 😀
No, já obecně nechápu studování jen za účelem toho, že budu mít nějakej titul, dodělávam si v 28 letech úplně zbytečně školu proto, že se prostě chci vzdělat, takže tohle jde celý nějak mimo mě…
Milí M a M,
ač se jako pravidelný čtenář vašich blogů obvykle vyhýbám komentování, na tomto místě se nemůžu neozvat. V současnosti jsem stejně jako vy expatem, a to konkrétně v UK; protože jsem ale z ČR neutíkal před životními zklamáními či neúspěchy, snažím se život zde vnímat bez růžových brýlí, které máte na nose vy (a já vám to z duše přeji, nechápejte mě špatně!).
Po čase jsem zjistil, že se zcela záměrně vyhýbám společnosti Čechů. Většina z nich totiž má ke své (původní?) domovině stejný přístup jako vy a z toho mi stoupá žluč krkem. Vše negativní, co zde připisujete Praze a ČR, jsem ve stejné – nebo velice podobné formě – viděl a zažil i v cizině. Jediné, co chybělo, je to tak příznačné kálení do vlastního hnízda. To není o tom, že za hranicemi je na růžích ustláno, je to o tom, že se nesnažíte (nebo ani nechcete snažit) vidět pozitivní věci i v ČR. A že jich je. Je to o té hluboce zažrané sebenenávisti, která je nám Čechům tak vlastní.
Protože mám německé jméno, jako mladší jsem si časo představoval, že budu emigrovat do zahraničí a protože mi odjakživa všichni říkali, jak na nás Čechy koukají všude skrze prsty, budu se vydávat za Němce. Až později jsem si uvědomil, že s takovým přístupem nikdy naše renomé za čárou lepší nebude, ke svému původu se hlásím bez studu a snažím se dělat sobě – a nejen sobě – co nejlepší jméno. Protože jinak to nikdy lepší nebude.
Snad se mi, přátelé, podařilo udržet smířlivý tón a vyhnout se tomu mravokárnému. Proto raději pomlčím o výtkách směrem k české MHD 🙂
Milý F, díky za komentář 🙂
Jsem celkem ráda za to, že se mi povětšinou daří držet si ke světu tak trochu růžovobrýlatý přístup, ale myslím, že pokud jde o situaci v mé domovině vs. zahraničí, tady skutečně ani jeden z nás (blog je to ovšem čistě můj) žádné brýle nemá.
Nikde není vše dokonalé a v Anglii taky není život úplná pohádka, třeba je tu velmi drahé udržet si normální životní standard. Ale je to život mnohem svobodnější a nezatížený přesně touhle českou negativní psychikou. Nikdo si tu dennodenně nestěžuje, co zase kdo „nahoře“ vymyslel za hovadinu a na co se plýtvá penězi, které stát nemá, nikdo tu neřeší sračky, bez nichž by téměř všechna česká periodika nemohla ani fungovat, nikdo se vzájemně neujišťuje v tom, jak je všechno na hovno, naopak se tu udržuje velmi pozitivní přístup k životu. Je to tak trochu hra a přetvářka, ale díky ní jsou ty problémy mnohem zvládnutelnější, vážně to funguje. Jako každý den vstát a říct si do zrcadla „Mám se dobře“ nebo „Dneska je krásně“. Člověk se tu dovede víc radovat ze života a beznaděj a depky zůstaly povětšinou opravdu někde za hranicemi.
Neříkám, že je ta republika špatná pro všechny. Někomu to tam třeba klape, ale mně ne. Za posledních sedm let jsem si užila asi tak tři šťastná období – když jsem hned po matuře odjela do Anglie na zkušenou, když jsem byla rok fakt solidně zamilovaná, a když jsem pak do té Anglie odjela vloni znovu. Mezitím to byl jenom boj a stres a nevidění východiska, ať jsem se dívala kamkoli.
Nejsou to brýle, je to zkušenost. Neříkám, že ještě nemůžu mít jinou, ale žiju tu dohromady bezmála dva roky a je to tu prostě o dost jiné. Mám poměrně dost přátel i z jiných koutů světa a vím, že málokde je život ideální, ale Češi prostě jsou konzervativní nasraný národ, v Praze to čpí vztekem a nespokojeností, ať se podíváš, kam se podíváš, na platové poměry jsou tam základní věci jako třeba jídlo předražené tak, že si to člověk ani nemůže pořádně užít, a obecně mi tam není dobře, všechno mě tam sužuje a padá na mě. To ale neznamená, že neumím vidět na České Republice krásné věci. Jen si tam nedovedu představit trávit svůj život, alespoˇpro příštích pár let. Radši budu dál objevovat,jak to dělají jinde, protože jak se věci dělají u nás, ať už zbytečná komplikovanost, předraženost, absurdita a stavění věcí na hlavu, nekonečné podporování cikánů, co zamávají papírem, aby pak nezbylo na pracující lidi, co jim job krachnul, to mi vzalo chuť do života a potřebuju se z toho nějak uzdravit.
Já děkuji za odpověď a jsem rád, že jsem tě (ani těmi brýlemi) nijak neurazil! 🙂 Jak jsem zmínil, čtu rád i blog Martinův a protože jeho postoj k pobývání v zahraničí mi přišel v mnoha rysech podobný jako tvůj, reagoval jsem na vás oba.
Musím ti dát za pravdu, že český přístup k životu je tak trochu negativní, vždy ale záleží – a to sama jistě dobře víš – především na tom, jakými lidmi se obklopíš, co čteš a co sleduješ. Angličané jsou možná na pohled pozitivnější, z větší části to je ale prostě jejich nezbytná společenská póza, jak sama připouštíš. Podle mě jsi velice dobře vystihla jejich stinnější stránky v jednom z novějších článků: často jsou nevnímaví k pocitům ostatních, nechápou, že i člověk z „východu“ (záměrně píšu uvozovky, většiny dříve typických rysů východních zemí jsme se, mohu-li soudit, dávno zbavili) může mít vzdělání, ambice, životní perspektivu… Že jsme taky lidi 🙂
Druhou stránkou mince pak je, že to tak nezřídka skutečně je. Za poslední dobu jsem se setkal s mnoha mladými lidmi, kteří odjeli do Británie za lepším životem, nakonec se ale protloukají stejně obtížně jako doma. Životní náklady tu jsou skutečně vysoké, to víme oba, a je poměrně obtížné dostat se k nějaké lepší práci. Vlastně jsem rád, že tu nejsem natrvalo a hodlám ještě doma dostudovat, protože až zde jsem se definitivně utvrdil v tom, že pokud emigrovat, tak jedině za konkrétní pracovní nabídkou odpovídající kvalifikaci. Že nemá význam dlouhodobě (ani za ty peníze) pracovat na pozici pod svými schopnosti a vzděláním. Jinak nás totiž domácí v UK i jinde nikdy nebudou považovat za sobě rovné. A to ti říkám jako fellow-multipotenciál, který má někdy velký problém se rozhodnout, co je jeho hlavní (nejen) profesní orientace! 🙂
Doma je prostě nesmírně obtížné vyjet z těch zajetých, dlouhá léta prohlubovaných kolejí, to chápu. Pominu-li to, že konzervativnost Čechů je podle mě přinejmenším stejná jako ta britská a že to není nutně špatná věc, cesta, kterou jsem se vydal třeba já, spočívá zejména v zametání vlastního prahu a naději, že jednou to prokletí minulosti prolomíme. Že pokud budu žít poctivý, skromný život, věnovat svoje úsilí a čas hlavně sobě a blízkým, zkrátka začnu u sebe, ovlivním svoje okolí, přátelé, příbuzné a jednou třeba i děti, a časem se najde mnoho a mnoho lidí (a že jich už teď znám!) kteří to vidí stejně. Nakonec i v ČR se spousta věcí nebude tak komplikovat, absurdnost ustoupí logice, cikánům se nastaví zcela jiná pravidla, zdroje neúspěchů se už nebudou hledat jinde a u jiných, a pak třeba pomine i ta věčná nespokojenost. A možná, možná se spraví i ta politická kultura.
Anglický venkov má každopádně svoje jedinečné kouzlo, takže ti tvoji spokojenost z celého srdce přeju; vždyť nakonec i možná díky tomu, že se ti všechnu tu atmosféru povedlo převést na papír (ehm…) tak dobře, navštěvuju tvůj blog tak rád. Takže piš a uzdravuj se 🙂
Ten poslední odstavec jako by mi mluvil z duše, jako bych četla vlastní myšlenky, který teď mám. S přítelem jsme digitální nomádi, všechno jsme prodali a žijeme jen se dvěma kufry, pořád na cestách už několik měsíců. A přesně jak píšeš, nemůžu se rozhodnout jestli to miluju nebo nenávidím a jestli chci víc někde bydlet nebo cestovat a poznávat ty fantastický místa a skvělý lidi. Ten kompromis by udělat šel, tedy bydlet někde a odjíždět třeba na 3 měsíce někam do pryč, ale to co nevíme je kde si vytvořit ten svůj ráj kde zůstat a kde si ten domov vytvořit. Člověk ale prostě nemůže mít vždycky všechno 🙂
Mě hlavně trápí myšlenka, jak to udělat finančně. To místo by muselo být fakt tvoje, abys nemusela platit nájem za dobu, kdy tam nejsi. A kde na to vzít? Leda si postavit nějakej minidomeček na kolech, ale smíš v tom pak vůbec bydlet? Nechci celej život bydlet po cizích lidech a taky se ani trochu necítím na sharehouse. Proč je taková základní věc jako mít domov tak strašně těžko proveditelná?
Nehledej v tom složitosti. Musíš v tej cizině pár let pořádně makat, šetřit a pak se usadíš v ČR a koupíš za hotové vlastní bydlení. Nebo zůstaneš žít natrvalo jinde. Manžel jedné z mých pěti sestřenic makal v Ázerbajdžánu spoustu let a po návratu koupil pro rodinu pěknej barák. Další sestřenice hned po VŠ odletěla do USA, makala tam, udělala si tam další školu, sehnala práci v oboru a pak se vdala za Amíka a hodlá tam už zůstat. Tak máš pár příkladů.
A ještě jeden příklad z rodiny. Manžel třetí z těch sestřenic je vědec a neustále, fakt skoro pořád cestuje po světě. Ani kačku ho to nestojí, naopak za to peníze dostává. Nevyjmenoval bych ani všechny ty země, co procestoval. To není pro každého, to píšu jen pro zajímavost. A mě třeba cestování neláká vůbec, ani trošku. Jsem Čech a stydím se za lidi, co napíšou, že angličtina je cool a čeština je fujky. A to nemyslím na Tebe.
To bych se styděla taky. No nevim, jestli zůstanu v zahraničí tak dlouho, abych tu tolik namakala. A hlavně nevim, jestli pak svou základnu chci budovat v ČR, spíš ne. Ale kdo ví, jak to dopadne a co mi bude dávat smysl za pár let. Já jen vim, že bych ty občasné návštěvy v čr raději řešila bydlením někde jinde než u rodičů, ale zase dávat na týden či dva prachy za nějaký hotely či co… a přece jenom u nich jsem nejblíž. Je to takový – jak to udělat, aby byl člověk tam, a přitom nebyl 😀 Holt nemůžeš mít všechno.
Nemyslím si, že musíš hromadu let makat jako šroub a pak si koupit vlastní bydlení. Pronájem je reálný taky a po dobu, kdy budeš jinde můžeš svůj byt pronajmout návštěvníkům, aby ti to nosilo peníze i když tam nejsi. Od čeho je třeba Airbnb? Stačí jen najít jednoho spolehlivého člověka v místě, kde ten byt máš, aby na tvůj byt dohlédl po dobu co tam nebudeš.
Život je tak složitý jak složitý si ho uděláš. Zvláště pak to platí v Evropě, země třetího světa je jiná kapitola a o tom teď řeč není.
Mě tvůj článek uklidňujícím dojmem rozšířil moje momentálně zabržděný obzory. Po tříletým vztahu a dost ošlivým rozchodu jsem se dostala do postelové fáze a rezignace na život a tvoje povídání mi pomáhá vidět svět jinak. A teď se mi hodí cokoliv, co mě upevní ve znovuzrozeným žití 🙂
To jsem ráda, že jsem trochu pomohla 🙂 Taky vždycky, když mám nějakou krizi a potřebu hledání nových priorit, pomáhám si asi nejvíc čtením blogočlánků. Nejlepší jsou na tohle zahraniční minimalisté – ti neřeší hovadiny a jsou maximálně inspirativní a pozitivní, nejvíc asi Leo Babauta a Joshua Becker – ale ten mi bůhvíproč zároveň dost leze na nervy, tak dávám přednost Leovi. Joshuu můžu akorát na http://bemorewithless.com/