Hluboký lednový sebezpyt
Nedávno na mě odněkud vyskočilo takové předsevzetí jako „Zbav se svého nejvíc toxického zvyku.“ Původně mě v souvislosti s tím napadlo několik úplně jiných zlozvyků, ale včera jsem četla několik naprosto neuvěřitelných článků (tedy hlavně neuvěřitelných prací, kterou do ní autoři dali, upřímností a vtipem), a když jsem pak večer usínala, jako bych měla nějaký moment osvícení nebo co, protože mi došel jeden další zvyk, nebo jak to nazvat.
Nejlíp na to asi sedí „sebedestrukční balíček pocitů a akcí (či spíš neakcí)“, ale berme to jako pracovní název, protože něco takového asi miliony nevydělá.
Tenhle balíček automaticky spustí funkci ve chvíli, kdy narazím na internetu na někoho, komu se daří, hlavně tedy v blogosféře, v psaní a prodeji e-booků, ale i v jiných odvětvích. Představte si, že si strašně moc přejete mít v těchhle oborech úspěch, ale furt nic – hlavně proto, že pro to asi nic moc neděláte, a vy to víte. Taky víte, že ti lidé, kteří ten úspěch mají, něco udělali. Víte, že jim to nespadlo na hlavu a i si myslíte, že to jsou (někteří) vlastně v pohodě lidi, nic proti nim významně nemáte. Přesto jim závidíte.
Moje závist v tuto chvíli vychází (bavím se o určitých konkrétních situacích, rozhodně to takhle nemám u všech lidí) hlavně z pocitu, že si to dotyční nezaslouží. Což je na jednu stranu blbost, vím, že si to zaslouží a vím, že to jsou fajn lidi, kteří se na to nadřeli a toužili po tom a teď jsou šťastní, to je super. Jenže tady přichází kámen úrazu celé virtuální sféry. My, jako blogeři, instagrameři, fotografové, básníci atd., my jsme v podstatě umělci. A nemyslím to nějak namyšleně, to bych se musela sama sobě zasmát, ale chci vysvětlit, jak fungujeme.
To, co světu dáváme, prochází chtě nechtě přes filtr a čtenář z toho nakonec získává často zavádějící, mylné nebo prostě o trochu posunuté informace, než jak všechno doopravdy bylo. To je naprosto normální. Platí to o článcích, které si vždycky člověk vyleští za pomoci vlastní slovní zásoby, vlastního humoru, ale vůbec i vlastního náhledu na realitu (protože všichni dobře víme, že každý de facto žije ve vlastním světě, každý vidí věci jinak), platí to i o fotkách, které – zvlášť, ale nejenom na Instagramu – vždycky zachycují nejen malý vyjmutý kousek reality, ještě ho ale notně vylepší. Tyhle filtry, a zase nemluvím jen o fotografických, jsou naše filtry vnímání, dodávají atmosféru. Obzvlášť v dobách, kdy jsem ještě fotografie upravovala ve Photobucketu, jsem jim dokázala filtry vtisknout atmosféru, která se přitom vůbec neshodovala s tím, co na místě viděly moje oči nebo co by viděly oči někoho jiného. Ale pozor, shodovala se dost s tím, co viděla moje duše.
Jsem zároveň dlouholetý bloger, který neustále, ať už vědomě či podvědomě, upravuje realitu, prosívá ji filtrem vlastních představ a nálad a takovou ji předává dál. Dělá to spousta lidí a jestli je to dobře nebo špatně, o tom můžeme diskutovat, znám příklady obojího, ale je to prostě umění.
Jsem ale také dlouholetý čtenář, a byť tohle všechno vím, stejně jsem sama neunikla pasti, kterou na nás – čtenáře – líčí autoři. Taky jsem se zamilovala do spousty blogů a taky obdivuju spoustu krasavic na fotkách, a taky mi srdce taje a kňučí při pohledu na opravdu nádherné krajinky, zátišíčka atd.. Přestože vím, že realita, kterou by na místě viděly oči, by byla pravděpodobně o něco jiná, nebo by se přinejmenším mixovala s vědomím toho, že jste například kvůli té krásné fotce krajiny museli jít pět hodin túry příšerným terénem a pohádali jste se s partnerem, což vám notně zkazilo den. Nebo že jste nad zachytáváním toho nádherného zátiší s čajem přemýšleli jen nad tím, že musíte zítra do práce, kde vás terorizuje šéf a vy z toho máte nervy už nadranc. Nebo že vedle vás celou dobu hlučeli nějací pitomci a všude po zemi byl bordel. Ale to se do článku a do fotografie nedává, čtenáři se nabídne něco krásného, nad čím se může zasnít a co může milovat a obdivovat.
Asi je to ten rozpor a rozčarování, zmatek, který z toho mám v hlavě, co mi nakonec způsobuje spuštění toho balíčku. Zvlášť tam, kde znám naleštěnou uměleckou verzi a zároveň realitu, u mě při pochvalných reakcích obecenstva nějak asi dochází k frustraci, kterou si pak vybíjím částečně na autorovi a částečně sama na sobě. Přeju mu to a líbí se mi, co vytvořil, zároveň ale podvědomě toužím říct jeho čtenářům „jo, a jestlipak jste viděli, jak to tam vypadá doopravdy? To vám neukáže, ha!“. Někdy přitom i sám autor dojde k uvědomění, čeho se svým filtrováním dopustil, a pokusí se to napravit nějakým článkem, kde vám tu realitu skutečně dá nefiltrovanou a vysvětlí, že nic není ve skutečnosti tak, jak vám to servíruje. Jenže naše mozky jsou na takové věci naprogramované a obrněné. My víme, nebo si to v tu chvíli uvědomíme, že to, co jsme do té doby hltali, nebyla úplně realita. Oceníme upřímnost autora, jsme nadšení, že je tak bezprostřední, ale od příště už mu tu krásu a svým způsobem lež chtě nechtě hltáme znovu, a o to ještě víc. Mozek takové věci vyblokuje.
Problém toho mého balíčku je nicméně hlavně v dalších krocích. Úspěch takového jedince u mě způsobí frustraci z absence vlastního úspěchu a z nevědomosti, kudy kam a co mám vlastně dělat, abych ho taky dosáhla. Vykřížkuju to, nechci o tom slyšet a jdu dělat něco jiného. Nechci o tom slyšet hlavně tam, kde mi dotyčný nikdy neřekne víc o té realitě za tím, nikdy se nesvěří se svým tajemstvím, byť na něj určitě nemá patent a vesměs to nebude nic tak převratného – prostě jen opravdu dost práce a kreativity, ale taky nějaké technické know-how, protože bez toho ve virtuálním světě taky nelze uspět.
Dopadne to tak, že jsem frustrovaná, nic nevím, závidím, gratuluju, ale nikam se nepohnu.
A teď do toho vstupuje moje včerejší rozjímání. Zprvu jsem vůbec nevěděla, že je tohle nějaký můj zvyk nebo návyk nebo problém. Pak jsem si říkala, proboha, jak se tohohle mám jako zbavit? Dělám to už roky. Pak mi došlo, že celé to rozjímání způsobilo těch pár článků, co jsem toho dne četla, a zamyslela jsem se, co na nich bylo jiného. A bylo to hlavně to, že konečně opravdu řekli něco nového, něco inspirativního, něco, do čeho vložili spoustu práce a nic za to nechtěli, a hlavně se podělili o detaily a návod, jak dosáhnout téhož. A to je asi to, co jediné mi z toho může pomoct.
Musím zapomenout na tyhle pro někoho superlidi a na jejich chyby. Nesmím se zaměřovat na nenávist k tomu, jak si „klamáním“ lidí získávají podporu. Není to klamání jako takové, je to prostě běžný umělecký projev a úplně normální marketing, takže by mě to nemělo zvedat ze židle a podle mě jediný důvod, proč zvedá, je právě ta trocha závisti k tomu. Protože se jedná taky o můj obor a mohla jsem to být já.
Jestli je mám sledovat dál, musím se od nich učit. Úspěšné blogery je třeba brát víc jako kontakty, víc jako návod. Čistě business řečí, ostatně, dá se na jejich úspěchu svézt, když nic jiného. Někteří neposlouží jako dobré návody, protože nic neřeknou, a ty bych asi sledovat neměla, ale včera jsem se dozvěděla spoustu zajímavých tipů od blogerky, která to viděla podobně jako já, měla úspěch a neměla nejmenší problém opravdu říct, jak si vydělává blogem, včetně konkrétních odkazů na stránky, které jsou skvělé třeba na affiliate marketing. Takových článků jsem už četla desítky, ale málokdo vám opravdu řekne, čím konkrétně a jak to dělá.
Musím se na svoje blogování přestat dívat očima, kterýma jsem to dělala doteď. Za ty roky jsem prošla třemi platformami a x různými představami o sobě samé, různými sny a podobně. Pořád bojuju s tím, kdo vlastně jako bloger jsem a k čemu, a svým způsobem pořád hledám svůj hlas a téma. Jsou věci, co mi v tom brání, například si částečně myslím, že to prostě neumím – tedy prorazit – jako český bloger a že by mi bylo líp mezi anglicky píšícími, jenže se k tomu neodhodlám, protože miluju vás, miluju svoje čtenáře, vy jste moje rodina a já se prostě bojím, že velká část z vás by mě dál už nesledovala. Možná vás jen podceňuju.
Samozřejmě to ale nejste jen vy, brání mi i vlastní, přece jen zarytý kus Čecháčka, který ví, že x věcí pro anglický svět nebude fungovat, obraty, hlášky… a dvoujazyčně psát odmítám, si představte, že bych tuhle litanii měla ještě překládat do angličtiny! No to by mě ani ve snu. (zrovna krásný příklad takové cimrmanovské hlášky, kterou bych tam ani nedostala…)
Ale jazyk nejazyk, určitě bych si ten sen mohla splnit i v mateřštině, jen se na sebe musím začít dívat opravdu jinýma očima a přestat se srovnávat, což je úkol asi tak jednoduchý jako nechat si narůst delší zuby, takže na tom pracuju už roky a určitě nepředpokládám, že to přijde jen tak.
Suma sumárům, včera jsem dostala velkou inspirativní injekci a teď mi to všechno víří v hlavě a přemýšlím. Nejsem si zatím jistá, co z toho vyleze, takže se obávám, že pro ty, kdo dočetli až sem, nebudu mít připravený žádný světoborný závěr, sorry. Mám skoro dokonce pocit, že z toho velkého vnitřního otevření očí nebude možná žádný výrazně viditelný výsledek, alespoň ne v dohledné době, ale co já vím. Zatím vím jen to, že jsem udělala správně, když jsem si minulý rok řekla, že na to dlabu. Že se nebudu nutit do článků a že se nebudu rovnat s lidmi co do blogerské aktivity a mít pocit, že musím publikovat jen epické světoborné články – a o to se už opravdu nesnažím, to je jedna výhra, pomohlo mi to rozpustit jeden blok.
Jsem celkem spokojená s tím, jak si teď můj blog stojí, a už nejsem tak nejistá, protože vím, co mě čeká tenhle rok. Vím, o čem budu psát, a jak chci, aby to vypadalo, a s tímhle v mysli se mnohem snáz plánuje nějaký směr, celkové téma. Mám pocit, jako bych se teď na to všechno dívala z větší dálky a s mnohem širší perspektivou.
Jsem travel bloger? Ano i ne. Občas. Rozhodně jsem expat bloger, sonda do myšlení někoho, kdo často žije v jiných zemích, a co se mu honí hlavou jak doma, tak při životě v zahraničí. A snažím se všechno řešit minimalisticky, žít jednoduše. Snažím se meditovat a žít uvědoměle. Z toho vychází spousta zkušeností s životem v cizích zemích, s cestováním jako takovým, ale i se zvládáním vlastních nešvarů a vlastního stresu v extrémních situacích. Protože člověk mnohem snáz odhalí, co má uvnitř a kým je, když se vytrhne z vlastní bezpečné zóny a vypadne do jiné země, a mnohem důkladněji tak otestuje svoje schopnosti to všechno zvládat. Všechno to má sloužit jako inspirace pro někoho, kdo si sám neví někdy rady se životem, a je jedno, jestli chce pomoct cítit se dobře tam, kde je, nebo jestli skrytě touží vyletět do světa. Oboje je super a oboje podporuju. Někdy mám pocit, že nemám téma a že neznám svoje čtenáře. Že ani žádné nemám a že je to tím vlastně beznadějné. Ale on si každý článek má šanci najít vlastní čtenářstvo. Taky nesleduju některé blogery od hlavy k patě jen proto, že mi jeden jejich článek zachránil život.
Letos si prostě budu brát inspiraci od těch, kteří se o ni nebojí podělit, a mám nějaké plány a představy, jak to tu bude vypadat, a s tím už se dá pracovat. Bude tohle rok, kdy začnu vydělávat blogem? Netuším. Možná o to ani nejde. Možná nakonec přijdu na to, že to vlastně ke štěstí vůbec nepotřebuju.
Milá M., takovýhle podobný blok jsem měla také a naprosto chápu, jak ses cítila. Přesto si dovolím odporovat v tom, že bys snad byla nějak blogově méněcenná. Naopak! Vždy jsem tě obdivovala, jak jsi měla od začátku v hlavě srovnáno, co je a není kvalitní blog a neustále máš vizi toho, jak by měl blog vypadat. Tohle jsem nikdy neuměla. Vždycky jsem byla zahradník s nejasnou představou o tom, co vyroste z toho či onoho semínka a sazeničky. Pro tvé vizionářství tě obdivuji a vždycky obdivovat budu.
Jsem na tebe hrdá, že chceš ono srovnávání se s jinými hodit za hlavu. Každý by měl jít tou cestou, která ho nejvíce naplňuje. Těším se (míním v tom nejnevinnějším slovasmyslu) na to, že budeme moct alespoň nepatrný odlesk celé té pouti, na níž ses vydala, sledovat skrze tento blog.
Hlášku nehlášku na závěr: Nechť tě provází síla.
…a nechvalte mě, neumím na to reagovat 😀
Mně přijde, že to právěže srovnáno vůbec nemám, jinak bych takhle nevyváděla. Ale samozřejmě mě hřeje u srdce, že to tak alespoň působí. Ono to chodí hlavně ve vlnách, jeden den vím přesně, co dělám a proč, a druhý vůbec nechápu, co tu vlastně dělám.
Neřekla bych, že si připadám vyloženě méněcenná, vím, že mám docela slušnou základnu čtenářů a jsem za to nesmírně vděčná 🙂 Přece jen je ale pravda, že komentujících je minimum, což dokládá, že neumím tak úplně psát články, které by k něčemu lidem vyloženě byly, nebo že jich takových mám spíš míň. Když je článek užitečný, tak lidi komentujou. A kdybych měla bohatou komentující základnu, tak by se s tím taky pracovalo líp. Ráda na lidi reaguju a beru si od nich inspiraci a zpětnou vazbu, ale když nikdo nic nepíše… 😀
Já mám vize, ale neumím je naplnit, jsem marná. Při tom, kolik jsem toho už o blogování a vydělávání peněz při blogu přečetla, bych v tom měla být mistr světa, takže mi zjevně něco chybí.
Jsem sama zvědavá, jestli to někdy prolomím. Rozhodně se budu letos snažit.
A tisíceré díky za podporu, ve chvílích pochybností přesně takové komentáře potřebuju číst :*
Brouku, na chválu netřeba reagovat. Ale přiznávám se, že také na to neumím reagovat a jsem v rozpacích.
Co se týče komentářů – už chvíli praktikuji trik otázky na závěr, osvědčil se. Načtenou můžeš mít klidně i teoretickou fyziku a vědce to z tebe neudělá. To chce osvědčenou metodu pokusu a omylu, tak jak to praktikuješ u vzhledu blogu.
Žádná marná! Některé vize nelze vyplnit, protože nejsou slučitelné s možnostmi tohoto světa.
Čoveče já se snažim s těma otázkama a stejně to dost často přijde nazmar 😀 Můj největší sen vždycky je, že někdo napíše článek na stejné téma a přijde mi na něj hodit do komentu odkaz, ale to se mi stalo snad jen párkrát.
Já mám všechny možnosti, ale něco do té rovnice prostě chybí… možná je to jako s pracemi, co jsem dělala a pohořela v nich proto, že jsem musela někomu něco nabízet, nutit, volat atd.. Nemám business ducha, neumím lidem něco prodávat. Leda když přijdou sami a sami od sebe to chtějí koupit, to pak ještě zvládnu 😀 Ale někomu něco nabízet, to mi prostě nejde…
Víš co? Měla bys přestat být Pochybovačka. Přijde mi, že jsi neustále zavřená ve svých pochybách, což podvědomě nastartuje tzv. akce neschopnost. Slovy mého dědy: S tim di do řiti. 😀
Neboj, to je zas jen taková vlna 😀 Bezpochyby ji jako obvykle brzo vystřídá takzvaná fáze „overconfident“, kdy mi pod vlivem vší té chvály rupne v bedně a začnu si řikat, že co to melu, vždyť jsem vlastně hrozně oblíbená a všechno 😀 Moment? Už to možná začalo 😀
Dobrý den, článek jsem dočetla až do konce 🙂 a řekla jsem si, že Vám sem tedy napíšu, abyste věděla, že Vás někdo čte a rád se sem vrací 🙂 Na Váš blog jsem narazila před pár měsíci a ráda sem občas nakouknu – a to nejen kvůli cestování, které taky zbožňuji, ale především mě baví jakási životní nadsázka, s kterou články píšete… Asi nejsem jako většina čtenářů a nechci číst a vidět jen všechno krásné a dobré, ráda si přečtu obecně o životě, jaký fakt je (a když se to skloubí s cestováním, tak to nemá chybu…) Sama s blogováním teprve začínám a zatím moc nevím, jak k němu přistupovat, protože vše si přibarvovat, aby to působilo bezchybně, mě prostě nebaví… Mám ráda, když někdo dokáže (nebo se alespoň snaží) ukázat tu realitu okolo. A proto se sem ráda vracím… Mějte pěkný den.
Dobrý den i Vám a tisíceré díky za tak pěkný komentář 🙂 Nechtěla jsem tedy, aby to vyznělo, jako že nutně všichni blogeři přibarvují realitu 😀 Je to asi jako s každým vyprávěním, někdo přibarvuje víc, někdo míň, a jsou i blogeři, co píšou o čemkoli hodně naturálně. Pište prostě tak, jak myšlenky tečou, to je stejně nejlepší 😉 Najít svůj vlastní „blogerský hlas“ nicméně může trvat, chce to prostě psát a psát a nakonec se to nějak vyvrbí. Nemám moc zkušenost s tím, že by si lidi mohli říct, jak budou psát, a pak by to tak dělali, spíš na to člověk časem přijde. Zezačátku je tak maximálně dobré si říct, jestli máte nějaká témata, v jejichž znalosti vynikáte a o nichž budete psát nejvíc, a podle toho si třeba i zvolit název blogu a design. Případně se podívat na blogy, které se Vám nejvíc líbí, a zamyslet se proč, co Vás na nich inspiruje. A to zkusit dělat taky. Bezchybné články jsou nuda 😛 Jsme lidi, děláme chyby, a o tom to je. Mě taky mnohem víc baví lidi, kteří píšou podle nálady – tedy ani ne vždycky negativně, ani ne vždycky sluníčkově. Přijde mi uvěřitelnější, když se to trochu střídá.
Dobrý večer, děkuji za rady k blogování 🙂 Vím, že jsem teprve na začátku a chce to svůj čas, jenže – jak píšete (i když v jiném smyslu) – člověk občas propadne tomu srovnávání… a při čtení blogů, kterým se daří a mají svůj styl, propadám občas depresi, že nevím, kudy se přesně dát… Trochu jste mě povzbudila tím, že se to časem nějak vyvrbí, vnitřně to sama tuším, ale je uklidňující to slyšet i od někoho dalšího 🙂
Většina blogerů to má podle mě stejně, i z těch úspěšných. Myslím, že všichni občas bojují s pochybnostmi. A co jsem tak viděla na Vašem blogu, na začátek to není vůbec špatné, právě naopak 🙂
A já tě budu chválit furt! 😀 Minimálně za to, jak tvé šedé buňky mozkové pěkně umí vykonávat svou činnost a jak jsi pěkně schopná své myšlenky přenést do článku! 😀
Jéééj, já závidím lidem… (ale tobě zatím ne – jsi čestná výjimka, které zatím – no, snad mi to vydrží co nejdéle – úspěch přeju! :D)
Jo, taky se pozastavuju nad tím, jak něco na fotce či popsané v článku vypadá bombasticky a jaké pozadí a přesné vyznění to asi mělo v realitě… Mi kolikrát připadá, že i já občas velkolepě opěvuju bobek 😀
A já se teď cítím nějak dutě, nejspíš to bude částečně způsobeno leností, ale nějak nevím, o čem psát a nějak se mi do toho poslední dobou ani nechce až tak jako na začátcích blogování… (má tady být čárka za „tak“? :D) Teda vím, o svých zážitcích, však ten můj blog je osobní… Tomu ale nijak neodporuje tvrzení, že se cítím vymletě a zírám jako pošuk na ten editor 😀
Jojo, vydělávání díky blogu… Já už se na to asi vykašlala! 😀 Nějak jsem si nedávno přečetla pár článků (však jsem ti řekla, jaké :D) a uvědomila jsem si, že s tím bych se teda moc chlubit nemohla – nějak to se sebou spojovat při oficiálnějších příležitostech, natož se nedejbože zkusit přihlásit na žurnalistiku a zmínit tam ten svůj blog 😀
Tak uvidíme, jestli a jak budeme vydělávat díky našim blogům! Kupodivu mi intuice říká, že na nich přeci jen budeme bohatnout a že budeme slavné a obdivované! 😀
Myšlenky do článku ještě jo, ale chtělo by to něco průlomovějšího 🙂
Díky, to zahřeje 😉
Na vymletost je nejlepší vypadnout někam ven a jít něco zažít. Ono jako o čem furt psát, když se ti neděje nic převratnýho? Teda nemyslím tebe, to je tak obecně. Lidi si často zoufaj přilepený za klávesnicí, že nemaj o čem psát. Nojo, ale tak to nejdřív musíš někam jít a navštívit třeba nějakou výstavu aspoň, nebo jít na nový místo, kdes ještě nebyla – pak budeš mít o čem psát. Já mám pocit, že kdybych teď nebyla v Anglii a neměla materiál na deníčkový sdělování domů, tak bych taky beztak neměla o čem psát a měla furt krizi 🙂 Takhle cítím jako že pořád mám nějak krizi (bacha na mě, už se mi zase nelíbí záhlaví :D), ale o čem psát mám. Je to teda taková jiná krize, spíš jen pocit, že bych chtěla psát o něčem jinym.
Já bych se na to nevykašlávala, ale chce to najít nějaký jiný způsoby, který se nebudou tak mlátit s tím, kdo jako bloger vážně chceš být. A někdy k tomu člověk taky musí nejdřív dospět, nejdřív psát určitý typ článků jen tak pro sebe, a pak ho můžeš začít psát za prachy. Ale ne jako že najednou začneš za prachy dělat něco, cos do tý doby nedělala. To pak neni dobrý.
Tak tvou intuici bych chtěla mít 😀