„Nic nepotřebovat“ aneb Benefity low-waste životního stylu v době koronavirové
Tuhle jsem přemýšlela, jak se pro spoustu lidí svět drasticky změnil. A že pro nás skoro vůbec.
Jako úzkostlivec jsem zvyklá žít v neustálé panice, v neustálém stresu, který ani mnohdy nemá důvod a nelze ho vypnout. A jsem zvyklá být díky tomu neustále sama ve vlastním světě, kam nikdo jiný nevidí. Když se do toho stejného světa začala ponořovat prakticky celá planeta, chvíli jsem si připadala jako normální člověk, jako že se konečně celý svět začíná vylaďovat na stejnou frekvenci a už nebudu ten jediný blázen.
Jenže ta počáteční panika z celé situace a nejistota, která mnou zmítala první cca dva týdny, kdy to začínalo být i v Anglii krušné, mě posléze docela opustily a zaplavil mě zen. A tak jsem od té doby zase na jiné frekvenci a zase si připadám sama, jako kočka sledující zpoza okna šílenství lidí venku, a nechápající, vo co jim jako jde.
Protože narozdíl od velké části světa, my se máme vlastně furt skoro stejně, tedy dost dobře, jsme v relativním bezpečí, jsme finančně zajištěni a dál chodíme do práce. Mnohem víc to ovlivnilo život rodiny, pro kterou pracujeme, a s tím se pojí změněná atmosféra, ale jinak je to pro nás vesměs furt to samé, jen ve větším dusnu, ale na to jsme už taky zvyklí. A samozřejmě těžce nesu myšlenku, že nemůžu jet domů za rodinou a že se tam nejspíš nedostanu ani v létě, kdy jsem měla letět kamarádce na svatbu. Ale jinak? Docela nuda, tyjo…
Jedna z věcí, kterou plno lidí muselo řešit hned po vyhlášení lockdownu, pokud to neřešili prozíravě dřív, byly zásoby. Jak si nakoupit, kde si nakoupit, no plno lidí v háji, udělat si objednávku ze supermarketu byl úkol téměř nadlidský, postupem času se to proměnilo vyloženě v nemožnost, protože supermarkety začaly upřednostňovat pouze oslabené jedince – starší, nemocné, nebo klíčové pracovníky, a každý normální smrtelník tedy byl žádán, aby si dojel nakoupit osobně, což ale znamenalo hodinové fronty před supermarketem a poloprázdné regály uvnitř, nehledě na to, že se tak člověk vystavoval nebezpečí, že to chytí, protože opatření stála za houby a nikdo nenosil roušky (pořád je skoro nikdo nenosí).
A my nějak nic.
Měli jsme udělanou objednávku ještě před uzavřením, ale bylo to spíš „pro jistotu“, než že bychom něco nutně potřebovali. Z toho důvodu nás nepoložilo ani když nám ta objednávka nakonec nepřišla. Nepocítila jsem problémy se sháněním toaleťáku – obecně mám ráda doma nějakou zásobu, abych se s tím nemusela tahat každý týden z města, a tak až po nějaké době jsem zadávala objednávku na recyklovaný papír z Ethical Superstore, ale zase spíš tak pro jistotu, protože jsem objednávala víc věcí, člověk nevěděl, kdy to dojde, a ten jejich recyklovaný teď kupuju ráda.
Nemusela jsem řešit dámské hygienické potřeby – mám svoje kalhotky. Nemusela jsem řešit další spoustu drogerie, protože mám podobné věci z velké části pořešené ve stylu zero-waste, a tak nemusím co chvíli kupovat vatové tyčinky do uší, odličovací tampony a kdesi cosi. Nemusím shánět odličovač na pleť, mám domácí, a zásobu kastilského mýdla na další. Nemusím shánět prací prostředky, a co jiného si vlastně ještě tak kupuju? No nic moc.
Život je samozřejmě o tolik jednodušší, když si pořád můžete některé věci objednat z Amazonu, byť víte, že si na ně počkáte dýl než obvykle. Ale obecně mi došlo, že celý můj životostyl je vlastně taková karanténa, která není příliš závislá na chození do obchodu nebo ven. O víkendech jezdíme do města, abychom se prošli po jiné krajině, přišli na jiné myšlenky, vyvětrali si hlavy. Snad koukám v obchodech po hezkých věcech, ale když je najdu, většinou vím, že je nepotřebuju, a tak neprojdou filtrem, kterým už několik let blokuju bezhlavé nakupování všeho, co se mi líbí.
Od začátku roku si píšu seznam všeho, co jsem si koupila a úplně jsem to nepotřebovala. Nemyslím třeba že jsem si zašla na kafe, ale věci jako takové. Mým cílem bylo zjistit, jak často podléhám takové té touze prostě si udělat radost, byť jsem tu danou věc nepotřebovala. A i když jsem na to měla jen tři necelé měsíce, potěšilo mě zjištění, že už to fakt moc často nedělám, a za posledních mnoho měsíců nelituju ani jedné takové radosti.
A teď, v karanténě, na ten seznam už ani přidávat nemůžu a to mě vlastně taky především těší. Nejsou pokušení – kde největší je pro mě většinou oblečení a home decor, a oblečení si po internetu kupovat nesnáším, protože to skoro vždycky dopadne blbě.
Tedy co tím vším chci vlastně říct. Asi že mě nakonec snad skoro štve, že opět neprocházím děním na stejné frekvenci, jako mí bližní. Nejen že nejsem u nich, nemám ani stejné problémy (ne, že bych neměla žádné, ale v porovnání…), a tak mám pocit, že až se na to všechno jednou bude vzpomínat, zas budu mít ten známý pocit, co mám v posledních letech vždycky – jako že jsem u toho ani nebyla a že se mě to vlastně netýkalo.
Zní to, jako by mě pálilo dobré bydlo. Přitom jsem za to všechno tak strašně vděčná. Peru se na zahradě s kopřivami a mám z toho neskutečnou radost, poslouchám zpěv ptáků, až z toho jihne u srdce, a rozplývám se nad králíky nebo bažanty, když je během dne někde potkám. O víkendu si konečně dělám, co se mi zlíbí, procházím se po lese dojatá téměř k slzám, baví mě každá vteřina toho nenadálého volna a i veškeré uklízení vítám jako příjemnou fyzickou aktivitu, protažení se, ne jako plýtvání víkendem. Vylezu si na trávník před tou naší stodolou, pozoruju kachny na rybníčku a vím, že nic nepotřebuju a že se mám zatraceně dobře. Že mi chybí jen ta rodina a že až zase budu pohromady s nimi, tak už nebudu potřebovat vůbec nic.
A možná je to pro mě pořád tu a tam nezvyk, nic nepotřebovat, i když tak svým způsobem žiju už dlouho. Samozřejmě, že se dokážu vidět jinde, a mám plno výhrad k práci a vůbec. Ale prostě jen tak být a být v pohodě, to je úžasný dar.
To jen my úzkostlivci se dokážeme vynervovat i z toho 😀
Poslední větu tesat do kamene… a nebo možná radši ne 😀
Já mám celkem malé skladovací prostory, takže jídlo řešit musím, ale z drogerie minimum a jinak mi nic nechybí. Kromě zahrady. Zahrada mi chybí, a jak jsem v posledních letech říkala, že je vlastně fajn, že žádnou nemám a nemusím si s ní dělat hlavu, tak co bych teď dala za plácek, jako mají naši :-/
Já bych nemohla žít dlouhodobě bez kusu zahrady. V Praze ji samozřejmě nemáme, ale díky UChu za balkón a hlavně za chalupu.
Je pravda, že se v karanténě dost měním. Jak mám daný a těžce omezený výběr, najednou mám čas i na pořádky v hlavě a začíná to být poznat.
Já mám ta omezení v určité míře ráda, naopak nesnáším, když mám moc věcí a začnu ztrácet přehled o tom, co kde je. To pak musím debordelizovat a minimalizovat, protože se v tom začínám ztrácet.
Já se přiznám, že mám taky doma slušně nasyslené zásoby jídla i kosmetiky a navíc podobně jako ty jedu dost zero-waste, takže mi ten měsíc karantény vlastně nic nechybělo a dokupovali jsme akorát potraviny. Jsem ráda, že mám aspoň možnost své zásoby trochu protřídit a zredukovat. Na druhou stranu, u nás žádná větší omezení obchodů nejsou, supermarkety jsou normálně otevřené a ten zbytek se dá objednat online.
Opatrujte se, Marti!
Já mám taky ráda takové „redukování“ zásob, na druhou stranu na tohle je low-waste život zase trochu na houby, protože ničeho moc neubývá 😀 Krom jídla. Nebo věcí, které fakt nechci, aby mi teď došly, třeba make-up 😀
Já nedovedu kupovat oblečení nebo boty online, to je vždycky tragédie. Takže se hrozně těším, až si konečně budu moct jít koupit nové kraťasy a boty. Jinak většinu věcí seženeme bez problému, díky Amazonu a Ebayi, jen to dýl trvá. Ale u většiny věcí nespěchám.
Díky, taky se opatruj! 😉
Ahoj, Em! Ty jo, tvůj blog jsem teď znovu objevila díky instagramu, a jsem strašně ráda. I proto, že mi tenhle článek naprosto sedl a cítím se dost podobně.
Už skoro rok žiju v Německu, nejdřív jsem celé léto pracovala, zatímco ostatní postovali fotky z toho, jak cestují a užívají si, pak jsem se stěhovala, zatímco ostatní nastupovali na vysokou, pak jsem se hroutila, zatímco všichni studenti víceméně úspěšně skládali zkoušky, pak jsem byla izolovaná, zatímco si všichni užívali volno po zkouškovém… no a teď jsem v pohodě a vlastně docela šťastná, zatímco ostatní nevědí, co se sebou. Konečně zase „chodím“ do školy a i když je to těžké a výuka je jen online a já nemám pocit, že jsem toho součástí, protože se pořád bojím mluvit, jsem zároveň nadšená z toho, co se probírá a tak.
Když začala na instagramu mánie „nosíme roušky, šijeme roušky“, byla jsem z toho otrávená. Nebo takové ty výzvy „nudíme se, tak budeme zveřejňovat fotky z dětství a psát doznání“. Já se ani v jeden bod nenudila a to, že jsem doma, je pro mě už tak přirozené (fakt jsem si zvykla, že prostě sociální kontakty moc nemám, což mě někdy mrzí, ale evidentně je to spíš jen další tlak společnosti: prostě musíš, musíš chodit do divadla, mít spoustu přátel, které potkáváš, cestovat každý víkend na jiné místo a já nevím, co ještě…). Zároveň mě ale někdy trošku mrzelo, když jsem si volala s rodinou a oni říkali, jak společně grilovali, jak ségra jezdí pomáhat prarodičům a šijou spolu roušky, jak pracují na zahradě… znáš to, takové ty běžné všední věci, kterých už prostě nebudeš součástí, ani kdyby ses najednou vrátila zpátky, protože prostě už jsi zvyklá na celkem jiný život…
Já zero waste nežiju, ale spotřebu nemám skoro žádnou, ať už se to vztahuje na cokoliv (dobře, kromě jídla. :D) Tak třeba právě teď mi začal docházet sprchový gel, který jsem měla od srpna. A to se myju minimálně jednou za dva až tři dny (nebudu si hrát na dokonalou, občas jdu prostě spát „špinavá“. :D)
Měj se hezky a díky za tenhle skvělý článek! 🙂
Ahoj a vítej zpátky! 8) Taková reakce mě těší o to víc, že jsem původně šla psát něco úplně jiného a když jsem to dopsala, měla jsem pocit, že to nemá hlavu a patu a že jsem to snad ani neměla publikovat.
Do výzev se občas zapojuju, ale rozhodně ne proto, že bych se nudila, jen prostě proto, že mě to baví a konečně na to mám čas.
My v týdnu taky nemáme žádný život, takže to ovlivnilo fakt jen ty víkendy, ale pro mě osobně velmi příjemným způsobem. Možnost jet do města a chodit po krámech mi sice chybí, ale z velké části je to jen zabiják času. A chybí mi to takovým způsobem, že nemagořím, jen se hrozně těším, jak si to budu mnohem víc užívat, až to budu moct zase udělat.
Návraty domů jsou vždycky divné, protože se nemůžeš vrátit tak úplně – už jsi jiný člověk. Do stejné řeky dvakrát nevkročíš. Někdy protože ona není stejná, někdy protože je stejná až moc, zatímco ty ses posunula. Znám to moc dobře. Do domácího dění se zapojím vždycky ihned snadno, jako bych nikdy neodjela. I rodina se chová, jako bych byla pryč možná měsíc. Ale o to je to takové děsivější, divnější 😀 Jak všichni dělají, jakoby nic. Nutí tě to k myšlenkám – to jim vážně tak málo chybím? Což je blbost, samozřejmě, že jim chybíme. Ale život jde dál pro obě strany.
Já jsem nervní, když mám moc takových věcí jako sprchové gely. Ale to se stává nárazově, já už si je prakticky nekupuju – ale zrovna jsem dostala dva okolo Vánoc a mám pocit, že s nima vydržím do Vánoc dalších 😀
Taky se měj a já děkuju za megamilou odezvu. Komentářů, zvlášť tak obsažných, bych si přála mít mnohem víc, to teda jo.
Určitě nejsem minimalistou, ale myslím, že se dokážu řídit zásadou „co nemám, to nepostrádám“, což se v krizových situacích ukazuje jako docela šikovné :-).
Já i třeba postrádám, přece jenom v sobě mám zakořeněnou nějakou vášeň pro nakupování a dělání si radosti novými věcmi. Ale jsem ráda, když nějakou dobu nemůžu. Je to přece jenom svým způsobem závislost.
Neobejdeš se bez teplé sprchy, to víme všichni. 🙂
Noo, to neni pravda, obešla jsem se mnohokrát, ale rozhodně se mi z náročných dnů vzpamatovává líp, když se můžu prohřát a spláchnout to ze sebe. Je to můj rituál a meditace a když můžu, tak si ji většinou dám. Ale když neni, tak prostě neni, žejo 😀