Quorn: něco pro vegetariány, vegany a lidi, co chtějí měnit svět
Toto není reklamní článek. Nikdo mě za něj neplatí, píšu ho čistě z vlastní vůle a zkušenosti a jestli to zkusíte nebo ne, mně z toho nikdo nic nedá. To jen tak ať máme jasno.
Neměla jsem zvláštní potřebu psát nějak výrazně o Quornu – nejsem ostatně foodbloger – dokud jsem si nevšimla, že pár lidí mě tu přes zrovna tohle klíčové slovo navštívilo. Trklo mě, že pro český trh a tedy i české návštěvníky internetu je to vlastně vymoženost zcela neznámá a donedávna i u nás nepoříditelná, takže se o něm nemáte moc kde dozvědět, v krámu to nepotkáte a pokud nemáte kamarády ve Spojeném Království nebo v Irsku, není odkud o něm slyšet. Budiž tedy tento článek mým vrcholně hipsterským blogerským majstrštykem, kde vám sladké tajemství jménem Quorn představím.
Mí pravidelní návštěvníci vědí, právě jsem se vrátila z Hradu… totiž z Anglie, kde jsem žila dohromady dva roky. Událo se mi toho tam požehnaně, ale nejvýraznější „událostí“ loňského roku bylo to, že jsme se s přítelem oba pokusili vytěžit maximum z tamějších vegetariánsko/vegansko/zdravojídlových možností, abychom viděli, co to s námi udělá, a prostě proto, že nám to přišlo správné. U nás to totiž samozřejmě taky jde, ale hůř, protože pro náš trh těch možností je pomálu a pokud si všechno nebastlíte doma sami, kupovat veganské produkty v obchodech se vám nejspíš prodraží – třeba takové sójové nebo rýžové mléko, litr za krásných cca 70,- korun, no to bych se na to zvysoka, a tak jsme si užívali faktu, že v Anglii se dobře vydělává a že tudíž nemusíme tak moc myslet na to, kolik co stojí.
Po vysazení mléka nás samozřejmě hodně zajímaly i masné náhražky. Oni jsou novopečení vegani a novopečení vegani. Někdo může být schopný téměř ze dne na den přejít na raw stravu, zeleninu, ovoce a kořínky, někdo má v sobě ten zvyk jíst maso zakořeněný tak hluboko, že to tak snadno nejde. Takový druh člověka jsem i já, a protože jsem vždycky byla nejvíc zvyklá na uzeniny, tedy hlavně poličánek, vysočinku a šunku, obyčejné veggie párky mi nestačily – navíc o sóje se člověk dočte kdeco, jak je to ve větším množství vlastně nezdravé, tofu mi moc nechutná a ke všemu je furt na jedno brdo. Já zbožňuju italskou kuchyni a kuřecí stejky! Strčte si někam ty vaše saláty s tofu kostkami, to se přece nedá jíst pořád.
No a pak se, milé děti, stal zázrak. Zahradník naší paní domácí, skvělý týpek jménem Cy, nám řekl o Quornu. Začali jsme si zjišťovat, co že to je, a při příští návštěvě v Tescu jsme zabrousili do „hotových potravin“, abychom to omrkli. Čekala jsem něco na způsob sóji nebo toho tofu, a místo toho mě čekala celá škála hotových „masných“ výrobků, u nichž jste si v klidu mohli myslet, že „Quorn“ je název značky nebo výrobce, pokud jste nevěděli, že jde ve skutečnosti o jakousi houbu (přesněji fungus), z níž se tyhle věci vyrábí, a která kolem masa ani neprošla. Přitom ho ovšem dokáže velmi dobře nahradit.
Kuřecí stejky, masové koule, mleté maso, párky, kuřecí kousky, hamburgery, řízky, dokonce ale i balený plátkový salám nebo šunka! De facto všechno, po čem může někdo jako já toužit, a ono to tu bylo, všechno pohromadě, všechno v pěkném oranžovém balení, všechno vegetariánské.
Trochu nás snad mohlo jen zamrzet, že Quornové výrobky nejsou vyloženě veganské (až na pár výjimek), jelikož se při jejich výrobě používají vejce, nicméně alespoň to jsou vejce slepic z volného výběhu, když už, a to se taky počítá. Naší snahou není se zbláznit a okamžitě začít odmítat všechno živočišného původu. Víme, že naše těla by to neunesla, a že bychom krachli. Máme ale svou vizi postupně se pomalu dopracovávat k menšímu a menšímu dopadu na životní prostředí, a Quorn se nám tak rozhodně hodí do krámu. Prý i uhlíková stopa z výroby Quornového mletého „hovězího“ je o 70% nižší, než od skutečného masa. No, to taky nemůže uškodit.
Klíčovou informací je ale to, jak to vlastně chutná. Abych řekla pravdu, myslím, že tohle si musí každý zkusit sám, protože zatímco mně třeba Quornové salámy a šunky dokázaly ty skutečné nahradit velmi dobře, zvlášť ve spojení se zeleninou či různými omáčkami (to já ráda), mému panu M. to až tak moc chuťově skvělé nepřipadalo.
„Kuřecí“ prsa měla velmi podobnou strukturu, podobu i chuť, ale sama o sobě byla trochu suchá. Ve spojení s nějakou omáčkou, kterou bych si nejspíš tak jako tak dělala i k obyčejnému masu, to ovšem nemělo chybu a bylo to naprosto plnohodnotné jídlo.
Náš největší favorit je pak bezesporu Quorn Mince Meat neboli mleté maso. Z toho když pan M. uvařil boloňské špagety, ani ten největší odborník by nepoznal rozdíl (no dobře, ten možná ano :D) a bylo to prostě vynikající.
Ta představa, že si můžu i nadále dopřávat tyhle masové bašty bez pocitu provinění, bez toho, abych si zatěžovala organismus skutečným masem (nehodlám tu rozvíjet debaty o prospěšnosti nebo neprospěšnosti vegetariánství. My s panem M. věříme tomu, že život s omezeným příjmem masa a vůbec živočišných produktů je pro naše těla zdravější a spokojenější. Vy si věřte, čemu chcete.), je pro mě prostě k nezaplacení, a tak mi ani nevadí, že pár korun přihodím.
Mně to prostě dává smysl. Je to odvětví, do kterého mi nevadí investovat, je to něco, co dělám pro své tělo i svou mysl, co věřím, že dělám pro svět a proto, aby v něm bylo trochu líp.
A teď to nejlepší – proč se o tom vůbec zmiňuju, když to v Česku vůbec nejde koupit? Ono totiž, jak jsem právě zjistila, jde 🙂
Kde koupit Quorn?
Zaprvé v Icelandu, kde 300g balíček mince meatu vyjde asi na 75 korun. (Za tuto informaci děkuji Dejfovi!)
A za druhé v The Candy Store. Tam by člověk tak trochu čekal spíš cukrovinky, než masné náhražky, nicméně tenhle podnik se specializuje na dovoz britských a amerických specialit, ať už jde o typickou anglickou hořčici, mé oblíbené ležáčky Strongbow nebo o javorový sirup. A právě tam můžete narazit i na Quorn. Jedinou nevýhodou je tam mnohem vyšší cena, a sice 159,- korun.
Pokud máte vege nebo vega choutky jako my a hledáte alternativy k ohrané sóje a tofu, nechť je vám tento článek inspirací. Jestli vás to ještě pořád nechytlo, nechte se třeba inspirovat na webových stránkách Quorn.co.uk, kde pro vás autoři dali zdarma dohromady nemálo receptů na baštózní jídla z quornu (ty recepty samozřejmě může bez problémů využít i masožrout a nahradit quorn masem). Třeba vás nalákají ty 🙂
Článek přiřazuju rovněž k rubrice Meditace a minimalismus, protože se mi nikam jinam nehodí, a ježto je pro mě celé to zabývání se veganěním stejně filozofickou záležitostí jako meditování nebo redukování majetku.
O tom jsem teda ještě neslyšela, vypadá to zajímavě. Škoda jen, že to není vegan. Rozhodně by to mohlo zas o něco ulehčit rozhodování lidem, kteří přemýšlí, jestli se zvládnou nebo nezvládnou vzdát masa 🙂
Pokud vím, tak některé výrobky mají i veganské. Snaží se 🙂
Me dost mrzi, ze je tady veganska nabidka tak mala, ale pomalu a juste se to rozsiruje, naposledy me potesili bombus tycinky (vegan od ceske firmy) v obycejne samosce. Z nahrazek masa mi dost chutnal sojovy salam s olivama od kalmy a vegan mortadella, s veganlinem v toustach je to fakt dokonaly <3 jinak tofu je nechutnost sama 😀 tomu jsem za tu dobu na veganstvi neprisla k chuti 😀
Mně pan M. tvrdí, že kecám, že prý mi to jednou dělal a že mi to chutnalo 😀 Tak teď nevim, musim si to nechat uvařit znova. Každopádně to bude asi hodně i o tom, jak je to připravené.
Já pomalu přicházím na to, že ta nabídka není až tak malá, ale co je problém, je totální roztříštěnost. Dejme tomu, že Billa má pár vega produktů, něco máš možná v Albertu, Lidlu, Globusu, Bio Pointech… a tvl, to to mám obcházet všechno a hledat lupou?? Na FB je třeba skupina o vega produktech v ČR, ale kdyby to tam nebylo a kdybych vyloženě nevěděla od lidí, že to a ono mají tam a tam, tak to tam prostě nenajdu. Ty možnosti jsou, ale strašně špatně značené a dohledatelné, takže tenhle způsob stravování vyžaduje opravdu dost času, hlavně na začátku, kdy si to vyloženě musíš nastudovat a přijít na to, co kde je.
Osobně nejsem vegan. Nevím, připadá mi to prostě až moc bláznivé. Vegetariány ještě chápu, kvůli zabíjení zvířat, ale veganství prostě asi nikdy nepochopím. Taky je to asi kvůli jedné mé známé, která to do mě pořád cpe, ať to vyzkouším. Čím víc mě přemlouvá, tím menší chuť mám se o tohle téma zajímat.
Spíš mě ale štvou lidi, kteří hlásají o zdravém životním stylu a sami se tím neřídí. Třeba ségra. Tvrdí o sobě jak se o sebe snaží starat, ale nejí ovoce ani zeleninu a třeba když docvičí, tak hned otevře pytlík sladkostí :/ No hůza….
Když se nad tím zamyslíš a dostane se k tobě pár informací, dost možná to začneš mít jako já – spíš přestaneš chápat vegetariány a veganství bude naopak to, co dává smysl. Například mléko. Abys z krávy dostala maso, fajn, je třeba ji zabít – a u toho se krávy mohou dost týrat, nedělá se to třeba moc humánně, ok. Jenže mléko? Aby kráva dojila, musíš ji neustále znásilňovat, aby byla březí. Jakmile porodí tele, vezmeš jí ho, protože přece nemůžeš nechat telátko vypít všechno dobré mlíčko, co je pro lidi. Takže ji začneš brutálně dojit, oteklá vemena, hnis, bolest, a ke všemu kráva celý den zoufale bučí, protože jí vzali tele a ona neví, kde je. Už ho nikdy neuvidí. Takže je vystresovaná jak cyp, ale dokud se z ní dá dojit, cyklus se bude opakovat. Tohle mám z jedné dost zajímavé přednášky a můžu ti říct, že co jsem ji shlédla, z mléka se mi opravdu nedělá psychicky dobře a piju už jen náhražky.
Na druhou stranu ten zvyk tyhle věci nevidět je i ve mně silně zakořeněný a třeba máslo si ještě úplně odepřít neumím, hlavně proto, že všechny ty ramy atd. jsou zdravotně mnohem větší sračky než máslo. Ale taky k tomu budu směřovat. Přijde mi totiž, že konzumace mléčných výrobků je pomalu větší hnus a neúcta k životu, než sníst maso. Pokud o tom chceš něco víc, doporučuju zkouknout celé tohle video – https://www.youtube.com/watch?v=es6U00LMmC4. S něčím úplně nesouhlasím, třeba si fakt nemyslím, že člověk je býložravec, ale jinak má ten týpek celou řadu opravdu dobrých hlášek a navíc jen nekáže, dává i alternativy a je tam sekce, kde představuje různé veganské náhražky ať už masa, tak sýra, což je další „zlo“, kterého se opravdu těžko zbavuje.
S agitačními kecy je to ale vždycky těžké, taky mám v hlavě obrovský blok a když mi někdo mně nesympatický něco nutí, na just to neudělám. Asi zvyk z puberty 😀 Myslím, že k tomuhle si musí každý dojít sám a postupně. To druhé je taky pravda, ačkoli by to spíš mělo štvát tvou ségru, že klame sebe samu. Ona to myslí dobře, ale sama sobě nalhává, sama před sebou omlouvá svá selhání a pěstuje si to spíš jako image. Říkalo se dřív, kdo kecá, nedělá, a furt je to pravda. Já se taky nebudu na blogu rozhovořovat o tom, jak žiju úžasně zdravě a epicky, na to mám příliš mnoho chyb. Ale snažím se podnikat krůčky k nápravě, i kdyby to bylo jen že se denně přemluvím nejezdit mhd z Míráku na Můstek, ale prostě ten Václavák přejet na koloběžce. Tvoje ségra zas má plus, že aspoň fakt cvičí. Nicméně kdyby to chtěla s tím zdravým životním stylem myslet opravdu vážně, tak jenom cvičení nestačí, to se musí vzít ze všech stran a řešit, co do sebe vkládáme. Ne že bych na to byla odborník 😀
Ještě bych se rád vyjádřil k tomu sýru – mlíko nepiju, mi přijde fakt zbytečný – ale když se tak koukam tady na ty krávy, tak nevypadaj, že by byly nějaký nešťastný. Ležej si na zářivě zelený pastvině, přežvykujou a vítr jim čechrá ty srandovní ofinky… žádná nebučí žalem. Jedinej podivnej úkaz, co jsem vypozoroval, bylo to, že se dvě navzájem asi půl hodiny olizovaly v poloze 69 (olizovaly si záda). Takže myslim, že když člověk bude kupovat sýry třeba od lokálních farmářů nebo osvědčenejch, tak nemusí mít takový výčitky. Eidam z Polska bude asi jiný kafe, to uznávam…
Tak u vás, viď 😀 To je nejspíš o dost jinej příběh.
To vypadá fakt dobře, navíc jestli je to houba a ne nic ze sóji nebo dokonce čistýho lepku (seitan). Jen houby mají pramalou výživovou hodnou, prakticky tělem jen projdou, musim se mrknout, kolik je v tom bílkovin a zda by to tu bylo k sehnání.
U nás se prodávaj vegetariánský alternativy masa už většinou naložený/nakořeněný a připravený k tepelný úpravě, to mi jako Čechovi odchovanýmu na sáčkách suchýho sójovýho masa přijde nezvyklý a moc se mi do toho nechce. Tofu už nemůžu ani vidět ale 😀
Děkuju za tip 🙂
Tak koukám, že u nás se prodává, např. filety mají 13g bílkovin na 100g, to je o půlku míň než třeba kuřecí maso, ale tak proč ne, jednou za čas by to šlo 🙂 Mrknu po tom v nějakým větším obchodě 🙂
V Anglii to mívali tak, že něco u mraženejch, něco u hotovek 🙂 Dej vědět, jestli najdeš, ať vim, jestli mám nebo nemám zvažovat život v Holandsku 😀
Taky se přídám k díkům za skvělý článek o Quronu.
Quron jsem jídával v Anglii a i hamburgery Linda Mac Cartney a můžu říct,že to jsou opravdu skvělý a chutný jídla, které Vás neuvěřitelně zasytí.Cena je výborná, výběr obrovskej.Jen bohužel u Candle store jsou ceny i 5x vyšší než je běžná cena Quronu.Veškerý výrobky co jsou na obrázku se dají pořídit max do 2 liber.
To jo, bohužel jsem si taky uvědomila, že jsem se s tím srovnáváním cen byla až moc hodná. 159,- za 300g balení mletého je fakt šílená přirážka a rozhodně tak na něj nebudu chodit moc často a spíš budu hledat ještě jiné alternativy. Ale i tak jsem ráda za to vědomí, že to tu vůbec je možné sehnat, když člověk dostane choutky 🙂
Rádo se stalo 🙂
Pokud hledáte alternativy k masu, u kterých nepoznáte, že to maso není zkuste tady http://www.veganz.cz/eshop/alternativy-masa. Osobně doporučuji značku Tofurky 🙂
Slyšela jsem 🙂 Taky jednou zkusím 😉
Díky za tipy nejen v článku ale i v diskuzi. Ráda oživuji svůj jídelníček rostlinnými bílkovinami, které má mé tělo bůhvíproč raději než tradiční maso.
Mrzí mě, když člověk chce být k přírodě šetrný a chce jíst lokálně, nechá na jídlo v krámě půlku výplaty…
Nemáš vůbec zač.
Myslím, že ne nutně, ale chce to asi dost hledat. Kdo má tu možnost, měl by si sám pěstovat, co jen zvládne, a celkově je třeba víc přemýšlet, když to chceš dělat správně. Ale myslím, že ve výsledku za to lidi, co fakt zdravou a lokální stravou žijí, určitě neplatí víc, spíš míň. Hlavně do sebe ale dostáváš mnohem kvalitnější věci.
Máš pravdu, že tady se co se týče vege/vega jídla žije těžce. Už jen to, že tady prostě NEJSOU takové ty sáčky a krabičky s naporcovanou zeleninou nebo ovocem jako třeba v M&S nebo Co-Opu (OK, už něco málo ano, ale ten výběr je naprosto tragický).
Jinak Quorn miluju, v Čechách se mi stalo maximálně u dvou výrobků, že jsem měla problém se smířit s tím, že to skutečně není maso. U Quornu mám ten pocit plné, ničím nešizené chuti u každého výrobku. :3
JINAK MOC DĚKUJI, ŽES NAPSALA, ŽE UŽ QUORN JDE KOUPIT I V ČR. It feels like Christmas. :3
Mně to povídej 😀 A ještě když jsem zjistila, že v krámě, kterej mám přímo naprosti baráku. Málem nám s panem M. vypadly oči 😀
No, zrovna ty krabičky mi tak nechybí, prostě jsem se naučila chodit do ovozelu a případně si to doma nakrájet do krabiček sama, aby to bylo vždycky po ruce. Beztak mi ty přednachystané věci připadaly dost předražené, pokud to zrovna nebylo ve slevě.
Ahoj, pro info mají Quorn v Iceland-u …..je tam koutek s 2 mrázaky vegetariánského jídla… např. i „klobásky“ od Lindy Mc Cartney …. zatím, co jsem zkoušel, tak parádní 🙂 PS: Quorn je za 40 – 75 Kč
Díky za info! Iceland nemám úplně nejblíž, ale asi se tam vypravím na čumendu 🙂 Ten cenový rozdíl by za to stál.
Zdravím, půjčila jsem si jednu knížku.. Řeším totiž teďka jak se dá nahradit vitamín B12.. A v té knížce bylo napsáno, že jediná taková potravina která není z masa a obsahuje B12 je právě Quorn. Tak jsem se chtěla zeptat, zda je to pravda? 🙂
Tak to vážně nevím, nejsem zdatná v rozborech potravin a nestudovala jsem to 🙂 Ale obsah Quornu by měl jít dohledat na netu, stejně jako nějaké pořádnější recenze. Každopádně je zajímavé vědět, že se o něm v takových knížkách píše 🙂
V Irsku, kde bydlime maji Quorn hotdogy v Ikea bistru dole u pokladen 🙂 Skoda jen, ze nejsou vegan…
To je rozhodně velká škoda. Některé produkty veganské mají, tak doufám, že to rozšíří na všechny. Myslím, že nahradit vejce už v dnešní době nemůže být tak těžké. Hotdogy závidím 🙂 Taky doufám, že se Quorn brzo v Čechách uchytí a bude dostupný v restauracích a fast foodech po boku sóju a dalších věcí. Jen se obávám, že na to je to zatím moc drahé. Ale tak aspoň aby to měli v tom Icelandu a snad i dalších obchoďácích, a aby toho měli víc než těch asi pět druhů.