Pinda je v Itálii, Nigel je tam s ní, a já se začínám rozpomínat, jak by měl normálně vypadat život. A je to strašně zvláštní.
Mám pocit, jako bych se na spoustu věcí dívala úplně novýma očima. Jako by mi Ashleigh na čas předala otěže mého života, a všechno, co bylo doteď špatně a divně, automaticky přeskočilo do správných, logických kolejí.
Ze sklepa jsem si přinesla rychlovarnou konvici. Rozhodla jsem se, že na tu její kovovou a plynový sporák už nemám nervy, uvařit na něm vodu trvá tak strašně dlouho, že z dělání čaje nebo kafe se stalo utrpení, nikdy nevím, kolik vody tam leju (konev je těžká, špatně se to pozná), takže jí vždycky je zbytečně moc nebo naopak málo, a ať mi nikdo netvrdí, že vařit vodu takhle je ekonomicky výhodnější než pitomá rychlovarná konvice, co má hrnek vody uvařený dřív, než si stihnu nachystat hrnek na zalití.
Samozřejmě představa, že bych jí něco tak prostého a jednoduchého mohla jen tak říct, a ona by řekla něco jako že samozřejmě, proboha, to dá rozum a ať určitě používáme raději tu rychlovarku, je divná a nereálná. Těžko to vysvětlit, ale s ní se prostě opravdu nedá mluvit.
Už jen ohledně té konvice cítím lehce stažený žaludek. Vím, že se jí nebude líbit, že jsem ji vytáhla, když mi řekla, ať ji nepoužíváme. Vím, že by jí ta konvice byla trnem v oku i proto, že stojí na lince v naší kuchyňce. Možná, jen možná, by ji byla schopná překousnout, kdyby byla někde schovaná, jenže v tom to právě vězí – život nemůže být praktický a nemůže dávat smysl, když máte všechno kuchyňské náčiní schované a vyndaváte ho před každým použitím, abyste ho pak zase museli zandat. Totéž platí o našem košíku s kořením na vaření, o naběračkách, vařečkách atd., nebo i o pitomé piksle s cukrem, pro kterou nechci vždycky chodit do skříně, když si chci něco osladit. Chci ji mít postavenou na kuchyňské lince vedle konvice, nad šuplíkem s příbory, abych mohla snadno zalít čaj, osladit, zamíchat lžičkou a tu pak hodit do dřezu nebo rovnou opláchnout. Je to k neuvěření, jak se v Ashleghině domě i z tak pitomého a prostého rituálu jako vaření čaje stane nepříjemně obtížná věc, zahrnující přecházení z jednoho místa na druhé, velmi obtížnou logistiku a starosti o to, co kde smí zůstat poté, co si ten čaj uděláte. Když si udělám čaj, tak si s ním chci jít hned sednout a ne sakra uklízet.
Podobně jsme na tom s topením, které jsme z našeho pokoje snesli dolů do obýváčku, abychom ho tam nechali zapnuté pro Squirell. Vypozorovala jsem totiž, že to její zoufalé mňoukání a týdny trvající nepokoj má nejspíš za příčinu její touhu po teple. Celý den vyhledává, kam si lehnout, aby to tam hřálo, a protože trouba je už pár týdnů vypnutá a žádné jiné topení tu není, Squizzie je zoufalá. Když to jde, lehne si na klín někomu z nás, snaží se využít naše tělesné teplo, ale my samozřejmě dlouho neposedíme a neustále se zvedáme a pro něco odbíháme.
Nevím, proč to teplo tak potřebuje. Není tu až taková kosa a navíc má kožich, ale je to prostě vážně stará kočka a z nějakého důvodu je zvyklá ležet nalepená na naprosto rozpálenou troubu a když tu možnost nemá, velmi jí to chybí.
Jenže vysvětlujte Ashleigh, proč proboha v obýváku celý den běží zapnuté topítko. Strašné plýtvání! Ashleigh má Squirell taky ráda, nějakým svým způsobem. Má určitý, byť většinou typicky anglický, vztah ke všem svým zvířatům, ale neumí se pro ně obětovat, neumí pro ně cokoli udělat. Neumí jim dát ani léky, které potřebují, neumí se zařizovat podle toho, co to zvíře potřebuje a chce. Představa, že by obětovala peníze na topení pro osmnáctiletou kočku, je pro ni prostě nepředstavitelná, a přitom neváhá brutálně přetápět celý dům v Hovu, jen aby tam děti měly pohodlí. Když pak Baux v noci nemůže spát, protože v jeho podkrovním pokoji je neskutečné dusno a strašně přetopeno, postaví mu tam obří větrák, a ten pak běží klidně celou noc. Nechápu, jak u toho může někdo spát, a taky nepochopím, proč prostě neotevře okno nebo neztlumí to topení. Ale takhle ona prostě funguje.
Když tu nikdo není a nehrozí, že by někdo přijel a překvapil nás, automaticky dělám věci úplně jinak než jako když tu je. To se totiž musím celou dobu přemáhat a pořád na něco myslet s ohledy na ní a jak si to tu představuje. Teď tu přitom nemám nepořádek. Jen to tu vypadá jako obyčejně používaná kuchyň, jako dům, kde někdo žije, a ne jako výstavka. Je mi tu mnohem příjemněji a představuju si, jak by život vypadal, kdybychom dělali normální housekeepery v něčím prázdném domě.
Líbí se mi taky ta flexibilita práce. Nemusíme se přemáhat a předstírat, že pracujeme, nemusíme si hledat nesmyslné práce jen proto, abychom naplnili čas. Já osobně nemám v Ashleighině nepřítomnosti tolik na práci, protože ta většinou spočívá v neustálém uvádění celého domu do naprosto perfektního stavu, což nyní padá. Taky nemusím denně žehlit, a tak se můžu věnovat smysluplnějším věcem, což může být třeba plení záhonů, a nebo prostě odpočinek.
Připadá mi to najednou takové mnohem smysluplnější, dělat jen věci, které jsou opravdu zapotřebí, a pokud nic zapotřebí není, tak nepracovat. Ráno si o hodinku přispíme, pak uděláme, co si vyžaduje udělání, a já vím, že je to v pořádku. Nikde nic neflákám, jen šetřím energií a je to cítit.
Po dlouhé době se cítím jako svobodný člověk, jako rovnocenná bytost, chcete-li. Celý ten týden je kompletně můj čas, mohu si s ním nakládat, jak chci, a nemusím se nikomu zodpovídat nebo se dovolovat. Když jsme potřebovali přehodit Clare na jiný den, prostě jsme to udělali. Když nám napsal po několika týdnech soused Julian, nemuseli jsme ho znaveně posílat do háje, pan M. mu v klidu mohl slíbit pár hodin práce, protože věděl, že na to bude mít energii i čas. Že pokud něco ze svého to do listu nezvládne udělat v týdnu, může to klidně udělat v sobotu, a zase, nemusí se nikomu zodpovídat. A kdybychom chtěli, tak taky v sobotu můžeme jet pryč, tedy za předpokladu, že budeme mít všechno důležité hotovo. A byla by to zase jenom naše věc.
A taky můžeme vařit kdy chceme co chceme, bez obav, že jí to nebude vonět (z nějakého důvodu se jí dělá špatně z jakékoli masové vůně, takže teď denně smažíme slaninu nebo aspoň řízky :D), nebo že se na nás bude divně dívat – vždycky se divně dívá na kuchařské výtvory pana M. I když to podle mě vypadá i voní báječně, je to jako by nebyla schopna uznat, že pan M. umí vařit. Když jí někdy něco nabídneme, tváří se tak nějak jako bychom asi upadli, když si myslíme, že si od nás něco vezme. Jako bychom byly děti, co si hrají na vaření na pískovišti a nabídnou svému rodiči, ať ochutná. Možná je to jenom můj dojem, ale působí tak na mě.
Takový život se mi každopádně líbí. Líbí se mi, když si můžu vstát relativně kdy chci. Nemusím zaspávat a netoužím po ležení do oběda, ale už jen ta možnost „zaspat“ o půl hodiny je obrovská změna. A když chci, tak po snídani nemusím jít okamžitě luxovat, klidně taky můžeme jet nakupovat, když to zrovna potřebujeme. A celý zbytek dne si tak nějak plánujeme podle nás, jako by člověk měl celý den volný a do něj skládal, co je toho dne třeba udělat, a nemusí toho být bláznivá kvanta. Takhle nějak by to mělo vypadat, ne?
Už zase v hlavě sepisuju inzerát, CV a průvodní dopis a vidím se, jak na podzim hledáme nové místo jako plnohodnotní housekeepeři. K tomu pár cleaningů na přivýdělek, aby nebyla nuda, péče o zvířata a zahradu jako hlavní náplň práce, spousta svobody a volného času, který bude skutečně náš.
Jop, to mi zní dobře.
Připomíná mi to u nás doma. Už od malička jsem vedena k tomu, že pokoj musí být fakt naklizenej, stejně tak byt. Prostě všude načančané. Až posledních pár let můžu mít i sem tam někde hozený oblečení nebo něco mimo své místo, ale kuchyně a koupelna prostě… vypadá tam, jako že tam nikdo nežije, že je to třeba jen provizorní. Mě to štve, ale nemůžu s tím nic dělat, jenom přes den je tam nepořádek, neb máma se vrací až večer a to pak rychle ještě uklízím. Kuchyň máme zhruba rok starou kuchyň, takže věci smím krájet jen na starém stole, linku musím utírat dosucha stejně jako dřez a rychlovarnou konvici máme v koupelně, protože by jinak zapařovala zeď nebo by nám sundala tapety. O tom přenášení věcí z místa na místo vím své. Prostě vše nosit ráno do koupelny, abych si udělala čaj. 😀
Zatímco u přítele je to prostě pěkný nepořádek. Skvělý pocit, tam na pár dní být a vidět na zemi povalující se oblečení, úplná euforie. Takže tvoji radost z nepřítomnosti a kontrolování A. plně chápu! 🙂
Tak to je hustý. Aspoň máš ale oba extrémy vyzkoušené a časem ve vlastním to budeš mít jistě tak nějak normální, ani bordel, ani sterilní prostředí. Já třeba mám řád pořádek, ale stačí mi ten visuální. Aby se moc věci neválely, kde nemají. Smýčení a gruntování, vysávání a vytírání, to už neprožívám. Jo a taky máme novou kuchyňskou linku spíš na ozdobu a horší práce se dělají na té staré, která nám vešla do komory vedle kuchyně. Je to ale praktický, žádná komplikace.
Tyvado, to je síla. Tak ti držím palce, ať tě to moc nepoznamená 😀 Já si domov představuju jako místo, kde má člověk svobodu si tyhle věci dělat, jak chce, kde chce. Jasně, nejsem fanoušek nepořádku a mám ráda čistý prostory, ale jak bych si mohla uživat prázdnou kuchyňskou linku, kdybych musela všechno důležité kvůli té prázdnotě dělat někde jinde? A uklízet vždycky narychlo, než někdo přijde, aby neviděl můj bordýlek, no z toho by mi cvaklo, přežívám to tu jenom s vědomím, že je to dočasný, a že za pár měsíců si už zase odpočinu doma u našich, kde je každej zvyklej, že věci se uklízej opravdu až když s nima je člověk hotovej – tedy ty, co se používaj furt, se neuklízej vůbec 😀
Já myslím, že pro tebe by bylo vhodnější, najít nějaké levnější, nenáročnější bydlení, nežít u nikoho cizího v rodině. A chodit různě pomáhat a uklízet čistě za peníze, na smluvený počet hodin. A tudíž by to ani nemusely být vždy práce pro pár, každý by mohl mít svoje zakázky. To kdyby se podařilo, tak si jak vyděláš, tak tam budeš žít, ne živořit. Ale pokud je tam bydlení všude hrozně drahé, tak to asi nepůjde, co?
Já rozhodně nechci bydlet u nikoho v rodině, ale housekeeping nebo teda spíš housesitting je práce, kdy někomu bydlíš v domě, kde on vlastně není. Jsi tam na to, abys mu ten barák hlídal, aby mu ho někdo nevykradl, a za to máš nejen bydlení zadarmo, taky tě za to obvykle i platí. Takže něco v tom smyslu mi připadá na příští rok jako ideál. Jeden suprovej inzerát jsem viděli nedávno, právě jen hlídání domu a péče o zvířata a zahradu. Akorát že hledali někoho už teď a na rok, a my bychom jeli až tak na podzim a jen na půl roku, protože pak máme zase už jiné plány. Teda spíš pan Mysteriózní, já moc neplánuju, ale taky to samozřejmě nechci dělat na furt.
Bydlení je tu opravdu drahé, takže sama nevím, jak bychom to udělali, abychom to tu utáhli. Naši přátelé, co nám tu rodinku dohodili, tu žijí už asi šest let a sami bydlí v titěrném annexu u jedné rodinky, kde to mají s velkou slevou výměnou za občasný babysitting a nějakou pomoc doma. Zvažovala bych možná i housesharing, tedy bydlet pohromadě s víc lidma, ale to je taky věc dočasná, nechci samozřejmě do konce života bydlet s někým cizím, potřebuju mít něco třeba menšího, ale vlastního. Vlastní životní prostor s vlastními pravidly. Uvidíme, jaké budou v budoucnu možnosti. Stavět se na vlastní nohy neni moc jednoduchý nikde. Chtělo by to vyhrát nějakou místní sportku, koupit si tu malej baráček, a pak už by se to žilo 🙂
Pracovat pohromadě je zatím nutnost hlavně kvůli poloze a řidičáku, který nemám a bez něj se tu nehnu, pokud tedy nejde o práci vyloženě u souseda, co ho máme sto metrů od dveří. Zvažuju, že až přijedu domů, si ho udělám. Ale z toho mám teda taky bobky 😀
Tak ten řidičák si doma každopádně udělej. Ale řidit v Anglii asi není sranda, než si člověk zvykne na ježdění po opačné straně. To bych se docela bál taky.
Na to si pan M. zvykl celkem rychle, akorát na kruháčích nás párkrát málem zabil, ale jinak pohoda 😀 Prý mu to celkem i dává víc smysl. Já myslím, že já budu vyjukaná z jakékoli strany.
Máte opravdu hodně veselé zážitky z housekeepingu.. Já jsem byla v Anglii dělat au-pair + výpomoc s úklidem a podobně, a mám jen negativní vzpomínku na velké mrhání jídlem, větší bordelářství a taky nerespekt k plánovaným volným dnům. To se ale po mých protestech napravilo, takže pak už jsem si nemohla stěžovat.. Zase jsem tam byla bez přítele, takže se mi neuvěřitelně stýskalo.. Tak je super, že jste tam na to 2. Držím pěsti, ať se daří!!
Poprvé jsem byla taky bez přítele a nedopadlo to moc dobře, vztah na dálku nám nevydržel. Tak jsem ráda, že teď mám toho současného pěkně pod dohledem 😀
Volno nám celkem respektují, ale naše svoboda cokoli si dělat po svém je silně omezena, což se bohužel asi nezmění, spíš k horšímu, jelikož se hodlají koncem měsíce vrátit k trvalému bydlení tady. Takže uvidíme, buď to půjde aspoň do toho září, nebo to holt nepůjde.