Vylepši svůj blog za 30 dní | Výzva (4/4)

Milé děti, je to tady!

Dnešním příspěvkem uzavíráme 30ti denní výzvu o tom, jak si vylepšit svůj blog a podíváme se, co přinesla komu zajímavého a co s ní dál.

Kdo k ní právě přišel jako slepý k houslím a neví, o co kráčí, koncem srpna jsem tuhle výzvu objevila u jedné ze svých oblíbených blogerek, a napadlo mě, že by bylo dobré nejen vzít si mustr a podívat se, jak si stojím, ale rovnou to i okomentovat. Pro svou potřebu, abych zpětně věděla, co kde potřebovalo ještě doladit, ale i pro všechny, kdo by chtěli nahlédnout pod pokličku.

Teď když se na to zpětně dívám, jak se blížím ke konci, psát tu výzvu sama, body bych uspořádala trochu logičtěji, ale smyslem nebylo vymýšlet se s tím, pouze jet podle listu, odškrtávat a komentovat. Ostatně vymýšlení vlastních bodů se mi tak docela nevyhlo, jak se dozvíte na konci 🙂

Jste ready? Tak jdeme na to.

Čtěte také: první díl, druhý díl a třetí díl.

vylepsi4

Předem chci poděkovat všem, co se do výzvy pustili se mnou a pokud možno o sobě dali vědět. Pokud jste se do vylepšování dali i vy a mně to uniklo, prosím o prominutí, směle se přihlašte 🙂 Myslím, že je super vidět, kolika lidem na jejich blogu záleží a že jsou schopni na něm tak zamakat.

    • Tak například Anchor se pustila do obnovy designu, aby získala ze svého blogu lepší pocit a snad i novou inspiraci.
    • Maglaiz občerstvila úvodní článek o své osobě, stejně tak Lina Dee.
    • Opti-Mystique se pustila hlavně do promazávání starých článků, ale i do dalších bodů.
    • Guizmo zaválela, smazala 180 starých článků a napsala o tom vlastní post, v což jsem tak trochu doufala u většího počtu lidí, ale i jeden průbojník stojí za to 🙂
    • Mazaly, rozbité odkazy a fotky opravovaly a vůbec v administraci a v článcích uklízely Bels a Taychi.
  • A nějakou inspiraci si snad odnesly i Lenny a Pufflie 😉

Vidno, že se nás našlo nakonec docela dost, ale doufám, že tím to nekončí a že si v tom tu trochu inspirace budou časem nacházet i další blogeři. Každopádně dost už řečí, pojďme dotáhnout poslední díl!

  • Den 22: Vyhraďte si pár hodin na vážný brainstorming ohledně nápadů na příští články. Opravdu se zamyslete nad tím, jaký druh článků by vašim čtenářům mohl nejvíc pomoct.

Kdo to myslí s blogem vážně, podle mě tak nějak brainstormuje pořád. Nebo aspoň někdy. Občas ale možná trochu zapomeneme, proč ten blog píšeme. Můžeme zapomenout, že není jen pro nás, ale i pro čtenáře, a kdo že ti naši čtenáři jsou (viz šestnáctý den). To se pak může stát, že odezva není až taková, v jakou bychom doufali, a dostaví se pocit rozčarování, ne-li zklamání.

Poměrně snadnou pomocí na to ale je prostě se zamyslet, co od vás vaši čtenáři doopravdy potřebují a co jim nejvíc prospěje. Co jim můžete dát, aby jim to zpříjemnilo den nebo vylepšilo život? Jaký článek můžete napsat, aby ho vaši čtenáři ihned po přečtení měli touhu nasdílet na sociálních sítích a od počátku jeho čtení si souhlasně pokyvovali hlavou? Které vaše články byly nejúspěšnější a proč myslíte?

Brainstorming by se ale neměl týkat jen příštích pár článků, samozřejmě by se měl člověk občas zamyslet nad celkovým konceptem svého blogu, co se snaží sdělit a jestli to sděluje správným a efektivním způsobem. Možná chcete být foodbloger, ale většinu času ve skutečnosti píšete o něčem jiném, možná chcete být fashionbloger, ale fotografie vašich outfitů za moc nestojí – vyhraďte si čas na zamyšlení se nad tím, jakým blogerem vlastně chcete být a kde by bylo možno udělat už dnes alespoň jednu věc lépe.

Osobně si tenhle bod ponechávám do zásoby, až bude víc času.

P.S.: Pro sebe si to spojte s dnem 28.

  • Den 23: Napište si pár dobrých článků nebo námětů do zásoby na dobu, až budete mít psací krizi

Já články dopředu moc nepíšu. Pár jich v Rozepsaných mám, ale nevím, jestli je kdy zveřejním. Nicméně mi pomáhá brát rubriku Rozepsaných článků jako to do (nebo spíš to write) list. Když mě chytne inspirace nebo když mám na jazyku něco, o čem teď zrovna psát nechci nebo nemůžu, ale nechci na to zapomenout, otevřu honem editor a napíšu si to třeba jen jako jednovětný námět. Až bude čas, vrátím se k tomu a z rozepsaného článku bude článek kompletní. Nebo ho třeba v té době už dopisovat chtít nebudu a poletí do koše, ale aspoň nebudu mít pocit, že jsem na něco zapomněla.

V poslední době mi v tomhle dost pomáhá Bloglovin nebo Pinterest, kde nacházím spoustu zajímavých článků od spousty zajímavých blogerů a občas si říkám, že to či ono téma bych mohla zpracovat taky. Tak si to hned zapíšu/rozepíšu a až nebudu vědět, co psát, bude to tam na mě čekat.

  • Den 24: Pročtěte si všechny svoje články a opravte všechny chyby, překlepy a pravopisné hrůznosti

Doporučuji spojit s dalšími body, které vyžadují pročítání celého blogu.

Upřímně, v tomhle mám štěstí jak na gramatické střevo, tak na grammar nazi čtenáře, kteří mě obvykle na překlep nebo chybu upozorní, jakmile vznikne 🙂 Takoví lidé vás občas můžou štvát, ale ve skutečnosti jsou nedocenitelnou pomůckou, protože hlavně pokud jste podobní grafomaniaci jako já, napíšete toho v jednom jediném článku hrozně moc a někdy je téměř nemožné vidět v tom po sobě chyby. Mozek prostě občas vypne.

Každopádně: myslím, že pro některé blogery by bylo hodně náročné tomuhle bodu dostát, ale měli byste se o to aspoň pokusit. Pokud vím, že mám v tomhle směru problémy, píšu články ve Wordu a nechám se kontrolovat tam. Čtu to po sobě a dávám si na to pozor. A neurážím se, když mě někdo na chybu slušně upozorní. Chybami a hrubkami děláte ostudu sami sobě, ale zároveň taky ztěžujete čtenářům zážitek, ne-li znemožňujete. Někteří z nás jsou holt tak nastaveni, že velmi špatně napsané texty proste nemají ty nervy číst, takže pozor na to, ať si je mizernou gramatikou zbytečně neodrazujete.

  • Den 25: Nastavte si výdejní plán článků – chcete postovat jednou týdně, jednou denně…? Rozhodněte se a držte se toho.

Tenhle bod je de facto jen trochu jinou verzí dne třináctého, takovou dlouhodobější, ne jen na příštích pár týdnů. A podle mě měl zaznít mnohem dřív, ne-li být součástí jiné výzvy. Ale pokud to nebereme příliš otrocky den po dni (jako že většina z nás asi nebere), tak proč si to nerozlišit a nezamyslet se nad tím ještě jednou ve dni pětadvacátém.

Já osobně články neplánuju, to už jsem psala, spíš mi to vychází podle toho, kdy mám volnější dny, takže samozřejmě momentálně mám nejplodnější neděle, případně soboty. Když se zadaří, vyjde i jiný den, ale není to časté a nic s tím nenadělám. Kdo na to má čas, může se rozhodnout, že vytříská z možností SEO maximum a bude postovat v určité dny a hodiny, kdy bývá statisticky největší návštěvnost, a jak už jsem taky psala, určitě je dobré budovat si u čtenářů důvěru ve vaši spolehlivost a dochvilnost, ale co se mě týče, být spontánní a nenutit se do toho jsou důležitější vlastnosti. Já se jen snažím postovat každý týden nebo když jsem slíbila, že postovat budu, protože v opačném případě se objevují zprávy typu:“Kdy už bude nový článek?“ nebo „Kdy nám napíšeš o xy, jak jsi naťukla minule?„.

Což je milé, ale někdy to člověka může i znervózňovat.

Přednastavené články jsou pro kdekoho normální praxí, ale já osobně to neumím. Většina mých článků jsou deníčkové zápisy a ve chvíli, kdy jsem nucena odložit jejich vydání, vím, že budu muset upravovat mnohé detaily, ať už časové údaje (včera/předevčírem), nebo různé dojmy, protože po dvou dnech už to člověk často vidí jinak nebo se mu o tom už ani nechce psát. A to mě nebaví.

  • Den 26: Navšivte sociální média a spojte se tam se svými kolegy blogery

To dělám poměrně často, například téměř každý nový článek sdílím na facebookové Titulce, ale neuškodí občas se objevit i na Twitteru (hlavně se zahraničním blogem) nebo jinde, kde to žije. Bloglovin, Pinterest, různé facebookové blogerské skupiny, fóra a diskuse, řekněte si sami. Podle mě nejúčinnější jsou právě ty skupiny a pak samozřejmě blogy samotné. Číst cizí články a zanechávat relevantní komentáře jsme si ostatně dali za cíl už v dni devatenáctém. Nemusíte jim vyloženě psát soukromé zprávy, ale budovat dobré vztahy s kolegy, občas někomu něco nasdílet nebo o něm dobře napsat, se může velice vyplatit. A nebo to můžete brát prostě jako dobrou vůli 😉 Hlavně nezapomínejte na to, že v blogosféře nejste sami, a využijte toho nejlíp jak dovedete.

  • Den 27: Vyhledejte si články na témata jako tipy na blogování, lepší fotografování, SEO atd. a něco se přiučte

To už tu taky padlo víckrát. Kdo hledá, najde, stačí najít pár dobrých blogů v oboru, který vás zajímá, v tomto případě tedy blogování, a nestačíte klikat a otevírat nové zajímavé články. V tomto směru je pro mě osobně nedocenitelným pomocníkem Bloglovin, ale i Pinterest. Jen zase pozor na to, ať nestrávíte den jen hltáním rad, které se tváří hrozně zajímavě, ale ve skutečnosti se po čase začnou opakovat a být na jedno brdo. Přečtěte pár článků, vyberte si z toho to, co se nejvíc opakuje a co přitom sami neděláte, a začněte to dělat. Když to všichni opakují, asi na tom něco bude. Ale nezapomeňte, že je důležité hlavně tvořit a psát, tomu by se mělo věnovat mnohem víc času než čtení toho, co stvořili druzí.

  • Den 28: Nastavte si cíle, kterých byste rádi se svým blogem dosáhli, a rozhodněte se, jaké kroky je k tomu třeba podniknout

I tady se autorka podle mě opakuje, viz den 22. Každopádně napsat si to bod po bodu je skvělá pomůcka. Třeba z toho udělat i článek 😉 A může se jednat o mnohem konkrétnější cíle, jako třeba dosažení určité návštěvnosti, určitého počtu followerů nebo vyvolání diskuse.

Taky si plánuju sepsat update. Viz den 22.

  • Den 29: Projděte všechny svoje články a ujistěte se, že jsou všechny fotografie stejné šířky jako text a zarovnané, aby všechno vypadalo uhlazeně a uspořádaně

Opět tak nějak kopie dne čtvrtého, a jak správně poznamenala Lenny v komentářích, byla by hloupost kontrolovat všechny svoje články xkrát za sebou, jednou kvůli nadpisům, podruhé kvůli fotkám, potřetí kvůli gramatice… bylo by to o zblbnutí, nehledě na to, že kdo na to má čas, že. Takže logicky, jak už jsem zmínla výš, lepší bude samozřejmě všechny tyhle body shrnout do jedné velké kontroly všech článků a udělat to naráz (ovšem klidně postupně, pokud máte článků hodně. Není třeba prolézt celý blog v jednom dni, hlavně když se na tom systematicky pracuje, pak ať to trvá třeba týden). Zároveň se ujistěte, že všude fungují odkazy, zároveň přehodnoťe názvy článků, jejich vizuální podobu, nakolik je nutné používat cizí obrázky, kde by se daly nahradit vlastními a podobně.

  • Den 30: MÁTE TO HO-TO-VO! 🙂 Dnes si (za odměnu :D) sami vymyslete list dalších třiceti věcí k vylepšování pro dalších třicet dnů. Pokud budete tímto způsobem pokračovat, nebudete mít problém dosáhnout jakéhokoli cíle, který si s blogem nastavíte. A vlastně nejen s blogem 🙂

Já se tedy momentálně do dalších úkolů pouštět nehodlám, myslím, že mám pár bodů na seznamu k udělání už tak, ale samozřejmě se vždycky najdou další věci, které bych chtěla vylepšit, časem.

Zajímavé je, že jakmile si to začnete psát, nestačíte se dost možná divit, co všechno jste odkládali. A možná že když to před sebou uvidíte, bude se vám to dělat mnohem snáz. A možná si při příští krizi řeknete „Tyjo, co blbnu, dyť já toho mám tolik na udělání!“. Práce na blogu ostatně nemusí vždycky spočívat v psaní nových článků, někdy stačí pro dobrý pocit udělat něco s těmi už napsanými 😉

Co třeba osvěžit některé své staré články novými fotkami nebo víc SEO-friendly názvy, upravit je, aby byly aktuální, přidat pár odkazů, a pak je nasdílet na sociálních sítích nebo píchnout na Pinterest? Hezky jste si v tom Archivu uklidili, tak se není třeba bát do něj zasvítit pochodní a pochlubit se světu 😉

Moje vlastní další nápady ke splnění:

– prohrabat Rozepsané – dopsat + publikovat/ještě odložit/smazat
– pořešit čitelnost na všech mobilních zařízeních
– design upravit nejen co do grafiky, vyzjistit, co by obecně na webu mělo být a jak by to mělo vypadat, aby to bylo použitelné a co nejefektivnější
 – poznej svoje vlastní publikum – co rádi čtou, co chtějí číst častěji, co vyhledávají, co od tebe čekají? Co bys od sebe čekal ty, kdybys svůj blog navštívil poprvé jako čtenář? Co bys tam hledal a kvůli čemu bysis to místo zamiloval? Jaké téma bysis přál, aby ten autor zpracovával? Jaké tipy?
– vyměnit všechny fotky a obrázky za vlastní nebo je smazat nebo ozdrojovat
– relevantně komentovat blogy, kde se bude vyskytovat někdo, kdo by mohl mít potenciálně zájem mě sledovat – zamyslet se, co mohu téhle skupině lidí nabídnout, a proč by mě měli sledovat
– (viz výše) brainstorming nad blogem + update brainstormingového článku
– update vánočního wishlistu
+ řada dalších věcí, které mám zapsány v jiném to-do listu 😉
Nějaké další nápady?
Díky za pozornost, snad vás to bavilo aspoň tak jako mě 🙂